04.08.2005 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Současný sortiment vegetativně množených záhonových a balkónových květin, Ostruhatky – Diascia barberae, elegans, rigescens, vigilis a moderní kříženci

Rod Diascia (Scropohulariaceae) pochází z jižní Afriky a zahrnuje většinou jednoleté byliny s poléhavou lodyhou a vstřícnými, jednoduchými i zpeřenými listy. Květy jsou fialové, růžové i červené, vyrůstající jednotlivě v úžlabí listů nebo jsou uspořádány v hroznech. Koruna je plochá, pětičetná, dvoupyská se dvěmi ostruhami.

V sortimentu jsou zastoupeny starší odrůdy původních druhů např. D. elegans ‘Rosa’, D. rigescens ‘Ruby Fields’, D. vigilis ‘Elliot’s Variety’ a především mnoho nových moderních odrůd mezidruhových kříženců např. ‘Coral Belle’, ‘Red Ace’, ‘Little Dancer’, ‘Pink Panther’, ‘Iceberg’, ‘Sun Chimes Apricot Delight’, ‘Flying Colors Red’, které vznikly v posledních letech. Tyto většinou licenčně chráněné odrůdy bohatě kvetou, mají kratší, vystoupavé, později převislé výhony se sytě zelenými, jednoduchými a většinou kopinatými listy. Květy jsou 2 až 2,5 cm velké, v mnoha odstínech lososové, světle a fialově růžové, oranžové i červené barvy, zřídka bílé.
Nároky během pěstování
Všechny ostruhatky lze množit řízkováním i když se některé starší i nové odrůdy pěstují také ze semene. K vegetativnímu množení se používají vrcholové řízky o velikosti 3 až 5 cm, které zakořeňují při teplotách 18 až 20 °C pod mlžícím zařízením nebo mikroténovou fólií v průběhu 2 až 3 týdnů. Poté se mladé rostliny vysazují zpravidla po třech kusech do květináčů 11/12 cm nebo do větších závěsných nádob po 5 až 7 kusech. K výsadbě se doporučuje vzdušný, propustný, rašelinný substrát s podílem perlitu nebo polystyrénu s pH 5 až 6,0.
Diascie vyžaduje hodně světla, čerstvého vzduchu a pravidelný přísun vody. Ve skleníku se pěstuje bez zastínění, při rovnoměrné zálivce, kdy nedochází k zamokření nebo přeschnutí substrátu a nehrozí výskyt chlorózy nebo opad poupat a květů.
Rostliny jsou středně náročné na živiny a jakmile zakoření v pěstebních nádobách, přihnojují se jednou týdně 0,1 až 0,2% roztoky vícesložkových hnojiv s vyrovnaným obsahem živin.
Ve skleníku se zpočátku udržuje teplota 18/20 °C a po ujmutí sazenic se postupně snižuje na 18/16 až 16/14 °C. V zimním období se k podpoře a uspíšení kvetení doporučuje u starších odrůd D. elegans a D. barberae chlazení rostlin při 5 až 6 °C po dobu 5 až 6 týdnů.
Během pěstování se ostruhatky 1 až 2x zaštipují, poprvé hned při výsadbě do květináčů, podruhé za 7 až 10 dnů. Dvojí zaštípnutí výhonů je i u rostlin ve velkých závěsných nádobách většinou dostačující.
Aplikace retardantů není nutná, pouze při vyšších pěstebních teplotách se omezuje délka výhonů 0,25 až 0,3% postřikem přípravku Alar 85. Podle potřeby se ošetření opakuje v intervalu jednoho až dvou týdnů.
Špatné proudění vzduchu v porostu a pozdní nebo přílišná zálivka podporují výskyt plísně šedé a dalších hub jako jsou Pythium nebo Rhizoctonia. Při nedostatku světla se může objevit na výhonech i hniloba způsobená houbou Mirothecium roroidum.
Z živočišných škůdců jsou nejčastější molice, vrtalky a mšice, které způsobují přenos viróz na některé citlivé odrůdy. Při napadení rostlin těmito škůdci se musí opakovaně použít postřiky účinných chemických přípravků.
Přes léto se květinám nejlépe daří na plném slunci a pokud se rovnoměrně zalévají a dostatečně přihnojují, kvetou téměř bez přerušení až do podzimu. Některé druhy jako Diascia elegans snášejí i slabší mráz do –5 °C. Při dlouhém deštivém počasí se závěsné nádoby přechodně umisťují na chráněné terasy nebo balkóny.

Příklady pěstebních postupů
Středně velké rostliny v květináčích o průměru 12 cm, vysázené začátkem února vykvétají začátkem května. Menší rostliny v květináčích 11 cm, vysázené na přelomu února a března, kvetou od začátku května, rostliny v květináčích 10 cm, vysázené v druhé polovině března vykvétají od poloviny května. Doba pěstování je podle velikosti květináčů a počtu rostlin v rozmezí dvou až tří měsíců. Z podzimní výsadby začátkem až v polovině listopadu se dopěstují dekorativní rostliny v závěsných nádobách za necelých pět měsíců.

Použití
Diascie se uplatňují především na balkónech a terasách, v truhlících, nebo v závěsných nádobách, kde nejlépe vyniká krása a bohatost jemných, romanticky působících květů, ale mohou se vysazovat i do dekorativních mís, kbelíků a na záhony mezi méně vzrůstné druhy a odrůdy letniček. Při sesazování se k nim hodí letničky s květy, v různých odstínech růžové, tmavě i světle modré, žluté, oranžové, červené i v barvě bílé a zajímavé jsou také kombinace s rostlinami, které mají panašované nebo stříbrné listy. Mohou to být např. Acalypha hispaniolae, Alternanthera bettzickiana, Anagallis monellii, Anisodontea capensis, Argyranthemum frutescens, Asteriscus maritimus, Brachyscome multifida, Calceolaria integrifolia, Convolvulus sabatius, Euryops chrysanthemoides, Felicia amelloides, Glechoma hederacea, Helichrysum apiculatum, Helichrysum microphyllum, Helichrysum stoechas, Heliotropium arborescens, Lamium maculatum, Lantana camara, Lobelia valida, Lysimachia congestiflora, Lysimachia nummularia, Mimulus aurantiacus, Monopsis lutea, Mentha suaveolens, Nemesia fruticans, Origanum vulgare, Osteospermum ecklonis, Oxalis vulcanicola, Plumbago auriculata, Sanvitalia speciosa, Scaevola saligna, Solanum jasminoides, Solanum rantonnetii, Sutera cordata, hybridy Torenia a Verbena, Veronica montana aj.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down