28.03.2006 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Současný sortiment vegetativně množených záhonových a balkónových květin - Lantana camara

Lantana camara, česky libora, je keř z čeledi Verbenaceae původem z tropické Ameriky. Má jednoduché, jemně vrásčité, vejčité listy se zubatým okrajem a bylinné stonky, ve stáří dřevnatějící. Květy zářivých barev jsou drobné, trubkovité, uspořádané v hustých strboulech. V sortimentu je mnoho odrůd, které se liší barvou květů a vzrůstností.

Mezi žlutooranžové odrůdy patří: ‘Sunkiss’, ‘Letkiss’, ‘Professor Raoux’, ‘Schloss Ortenburg’, ‘Orange King’; oranžovo červené: ‘Cowboy’, ‘Halleluja’; mezi žlutočervené: ‘Simon Rot’, ‘Kolibri’, ‘Cherry’, ‘Biarritz’, ‘Red Mini’, ‘Lucky Red Hot’; žluté: ‘Ilona’, ‘Aloha’, ‘Ischia’, ‘Simon Lemon’, ‘Simon Gelb’, ‘Luna’, ‘Mimi’, ‘Zitronengelb’, ‘Sunburst’, ‘Lucky Pop of Gold’; bílé: ‘Schneewittchen’, ‘Schneekönigin’, ‘Naide’, ‘Simon Weiss’, ‘Schneeflocke’, ‘Cream Pearl’; žluto fialové: ‘Harlequin’, ‘Sonja’; žluto růžové: ‘Fabiola’, ‘Yellow Hot Pink’; růžovo oranžová je ‘Rainbow’, fialovo růžová ‘Oud Rosa’ a žluto oranžovo fialová ‘Maifest’.
Nároky na pěstování
Vrcholové řízky o velikosti 4 až 6 cm zakořeňují při teplotě 20 °C, pod mikroténovou fólií nebo pod mlhou během tří týdnů. Poté se mladé rostliny vysazují do květináčů o průměru 10/12 cm nebo do kontejnerů 18/20 cm (v případě rostlin s korunkou na kmínku). K výsadbě je vhodný živný, dobře propustný substrát s pH v rozmezí 5,5 až 6,5.
Při běžné hrnkové kultuře se zpočátku udržuje teplota 18 °C, později se snižuje na 16 °C a v závěru se výpěstky otužují při 14/12 °C. U rostlin s korunkou na kmínku je nutná vyšší počáteční teplota nad 20 °C k rychlému dosažení požadované délky kmínku, poté se udržují již výše zmíněné teploty. Pro přezimování starších rostlin stačí 5 až 8 °C.
Libory se pěstují na plném světle, při mírné zálivce a pravidelném hnojení. Protože jsou náročné na živiny, ale nejsou citlivé k zasolení, používají se silnější, 0,2 až 0,3% roztoky plných hnojiv s vyrovnaným obsahem základních živin v týdenních intervalech.
Během pěstování se rostliny podle potřeby několikrát zaštipují a následně ošetřují retardanty. Přípravky Alar 85 (0,3 – 0,4 %) nebo Stabilan (0,15 – 0,2 %) se aplikují postřikem, v intervalu 10 až 12 dnů, jakmile nové postranní výhony dosáhnou 2 až 3 cm.
Obávaným škůdcem v porostu jsou molice, někdy se vyskytují i mšice, svilušky nebo třásněnky. Při nedostatečném proudění vzduchu jsou rostliny napadány plísní šedou.
Venku se liboře nejlépe daří na slunném a chráněném stanovišti. Při dostatečné výživě a pravidelném odstraňování suchých květů bohatě kvete až do příchodu podzimních mrazů.
Příklady pěstebních postupů
Z výsadby začátkem února se dopěstují větší rostliny v květináčích o průměru 11/12 cm na konec dubna, tj. za 3 měsíce. Z výsadby začátkem března se dopěstují menší rostliny v květináčích o průměru 10 cm za 2,5 měsíce.
Pěstování rostlin s korunkou na kmínku trvá z listopadové výsadby 6 až 7 měsíců. Nejprve se mladé rostliny vysazují do květináčů o průměru 10 cm a po dosažení požadované délky kmínku se přesazují během února do konečných květináčů. Poté následuje založení kostry korunky a opakované zaštipování postranních výhonů s aplikací retardantů. Výpěstky jsou prodejné od poloviny května.
Použití
Lantana camara se pěstuje v truhlících, květinových mísách, na záhonech a v kbelících jako solitérní rostlina s korunkou na kmínku. Při kombinovaných výsadbách se dobře vyjímá s květinami, které mají modré, červené, žluté, bílé, oranžové a růžové květy nebo ozdobné listy. Pěkné jsou výsadby lantány s následujícími druhy: Anagallis monellii, Asteriscus maritimus, Brachyscome multifida, Convolvulus sabatius, Cuphea ignea, Cuphea llavea, Diascia hybridy, Euryops chrysamthemoides, Felicia amelloides, Gazania rigens, Helichrysum apiculatum, Helichrysum bracteatum, Helichrysum petiolare, Heliotropium arborescens, Lamium maculatum, Lobelia valida, Lotus berthelotii, Lotus maculatus, Lysimachia congestiflora, Lysimachia nummularia, Mentha suaveolens, Mimulus aurantiacus, Monopsis lutea, Nemesia fruticans, Origanum vulgare, Oxalis vulcanicola, Osteospermum ecklonis, Pelargonium peltatum, Petunia×atkinsiana, Plectranthus forsteri, Sanvitalia speciosa, Scaevola saligna, Sutera cordata, Verbena hybridy, Verbena tenera aj.

Text: Ing. Věra Nachlingerová

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down