18.01.2006 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Současný sortiment vegetativně množených záhonových a balkónových květin - Heterocentron – hybrid ‘Cascade’

Rod Heterocentron z čeledi Melastomataceae zahrnuje byliny a polokeře se čtyřčetnými květy a plazivými nebo přímými lodyhami, kořenícími z kolínek. Asi deset druhů pochází ze Střední a Jižní Ameriky a některé další z Jižní Afriky a Izraele.
V kultuře je kromě odrůdy ‘Cascade’, která má krátce řapíkaté, křižmostojné, kopinaté, tmavě olivově zelené až červenohnědé listy a růžovofialové květy, i několik klonů nejasného původu, údajně lépe kvetoucích.

Nároky na pěstování
K množení se používají většinou vrcholové řízky o velikosti čtyři až šest centimetrů, ošetřené stimulátorem a zakořeňující při teplotě 20  22 °C, pod mlhou nebo mikroténovou fólií během tří týdnů. Po zakořenění se mladé rostliny vysazují jednotlivě do květináčů o průměru deset až dvanáct centimetrů nebo po třech až pěti kusech do závěsných nádob o průměru 20  27 cm. Používá se vzdušný, dobře propustný, rašelinný substrát s vyšším podílem jílu; pH má být v rozmezí 5,5 až 6,5. Zpočátku se rostliny pěstují při 18 °C, později se teplota snižuje na 16 °C a v závěru kultury se výpěstky otužují při 14/12 °C.
Během pěstování se heterocentron jednou až dvakrát zaštipuje a po vyrašení nových výhonů se podle potřeby opakovaně ošetřuje postřiky retardantů (Alar 0,2 % nebo Stabilan 0,15 %) v intervalu 10 až 14 dnů.
Ve skleníku vyžaduje plné světlo, pravidelné přihnojování a rovnoměrnou zálivku. Je méně náročný na živiny, a proto mu vyhovují slabší, 0,1% roztoky plných hnojiv, aplikované v týdenních intervalech. K podpoře kvetení se doporučují hnojiva s nižším obsahem dusíku.
Vůči škůdcům je heterocentron poměrně odolný, občas jej napadají molice nebo mšice, z houbových chorob se objevuje na mladých rostlinách plíseň šedá.
Venku dobře roste na plném slunci i v polostínu, pro bohaté kvetení však vyžaduje teploty v rozmezí 16 až 20 °C. Při vyšších teplotách kvetení ustává a obnovuje se až na konci léta, kdy se začíná postupně ochlazovat.
Příklady pěstebních postupů
Větší rostliny v květináčích o průměru dvanáct centimetrů, vysázené v druhé polovině ledna se dopěstují za 3,5 až 4 měsíce, tj. na začátek až polovinu května. Menší rostliny v květináčích 10/11 cm z výsadby v druhé polovině února jsou hotové za 3 až 3,5 měsíce, tj. na polovinu až konec května. Vypěstování dekorativních rostlin ve velkých závěsných nádobách o průměru 25 až 27 cm, trvá z výsadby v polovině prosince 4,5 až 5 měsíců a výpěstky kvetou na přelomu dubna a května.
Použití
Heterocentron hybrid ‘Cascade’ se pěstuje v květináčích, závěsných nádobách, truhlících, květinových mísách, kbelících i na záhonech. Výrazné květy i pěkně zbarvené listy se dobře uplatňují při kombinovaných výsadbách s ostatními druhy balkónových květin jako jsou např. Argyranthemum frutescens, Asteriscus maritimus, Bidens ferulifolia, Calceolaria integrifolia, Diascia hybridy, Felicia amelloides, Fuchsia hybridy, Gazania rigens, Helichrysum apiculatum, Lamium maculatum, Lantana camara, Lobelia valida, Lysimachia congestiflora, Lysimachia nummularia, Mentha suaveolens, Nemesia fruticans, Origanum vulgare, Oxalis articulata, Osteospermum ecklonis, Pelargonium×hortorum, Plumbago auriculata, Sanvitalia speciosa, Solanum jasminoides, Solanum rantonnetii, Sutera cordata, Verbena hybridy aj.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down