09.10.2005 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Současný sortiment vegetativně množených záhonových a balkónových květin - Heliotropium arborescens

Heliotropium arborescens, neboli otočník, vanilka, heliotropium, je polokeř z čeledi Boraginaceae, původem z Peru, kde dorůstá výšky okolo 1 m. Má sytě zelené, chlupaté, 7 až 10 cm dlouhé listy s výraznou žilnatinou a drobné, tmavě modrofialové květy s vanilkovou vůní, uspořádané ve vijanech.
V sortimentu jsou starší, osvědčené odrůdy ´Marine´, ´Baby Marine´ a několik méně známých novějších odrůd jako jsou např. ´Butterfly Kisses´, ´Cristata´, ´Marine White´, ´Atlanta´ a ´Nagano´, z nichž poslední dvě jsou licenčně chráněné.

Nároky během pěstování
Vrcholové nebo stonkové řízky bez vrcholu o velikosti 5 až 8 cm zakořeňují v množárenském substrátu, při teplotě kolem 20 °C, pod mikroténovou fólií nebo pod mlhou, během dvou až tří týdnů. Poté se mladé rostliny vysazují do květináčů o průměru 9 až 12 cm, v případě pěstování rostlin s korunkou na kmínku do květináčů o průměru 18 až 20 cm. Substrát k sázení má být humózní, dobře vyhnojený s pH v rozmezí 5,5 až 6,5.
Ve skleníku je zpočátku teplota 18 °C, po čase se snižuje na 16 až 14 °C a květiny se pěstují na plném světle a čerstvém vzduchu. K přihnojování se používají 0,2 až 0,3% roztoky vícesložkových hnojiv, zpravidla v týdenních intervalech. Na konci kultury se rostliny otužují při omezené zálivce a teplotě 14/12 °C. Tím se dosáhne výraznější barvy a vůně květů.
Otočníky se podle potřeby jednou až dvakrát zaštipují a po vyrašení postranních výhonů do délky 2 až 3 cm se ošetřují retardanty. Mohou se opakovaně použít přípravky Stabilan, Retacel (0,1 – 0,15 %) nebo Alar (0,3 %), v intervalu 7 až 10 dnů.
Během pěstování se v porostu nejčastěji objevují mšice, molice, svilušky a při nedostatku proudícího vzduchu i plíseň šedá. K ochraně rostlin se používají účinné pesticidy nebo fungicidy.

Příklady pěstebních postupů
Větší rostliny v květináčích o průměru 11 až 12 cm, kvetoucí od poloviny dubna, se dopěstují z výsadby v druhé polovině ledna, menší rostliny v květináčích o průměru 9 až 10 cm se vysazují o měsíc později a nakvétají od začátku až poloviny května.
Při pěstování rostlin s korunkou na kmínku se zakořenělé řízky sázejí v průběhu srpnu až začátkem září do květináčů o průměru 8 až 10 cm a za 2 měsíce poté se přesazují do konečných květináčů. Hotové rostliny pak kvetou v dubnu až květnu, zhruba za 5,5 až 6 měsíců od poslední výsadby.
Venku se vanilce daří na teplém a slunném stanovišti, které je chráněné proti úpalu, ale dobře roste i v polostínu. Při rovnoměrné zálivce a dostatečném hnojení bohatě kvete celé léto až do zámrazu. Častý přísušek a nedostatek živin způsobují předčasné dřevnatění výhonů a ustávání kvetení.

Použití
Heliotropium arborescens se často vysazuje na záhony, do truhlíků, květinových mís mezi ostatní květiny, nebo se pěstuje jako solitéra na kmínku. Zajímavé, tmavě modrofialové květy s omamnou vůní vynikají především v kompozicích s letničkami, které mají květy v bílých, žlutých, oranžových, růžových, červených, stříbrných i světle modrých barevných odstínech. Pro společné výsadby lze k otočníku použít např. následující druhy: Acalypha hispaniolae, Alternanthera bettzickiana, Argyranthemum frutecscens, Asteriscus maritimus, Bidens ferulifolia, Calceolaria integrifolia, Convolvulus sabatius, Diascia hybridy, Dichondra argentea, Euryops chrysanthemoides, Felicia amelloides, Gazania rigens, Helichrysum apiculatum, Helichrysum microphyllum, Helichrysum petiolare, Impatiens hybridy Nová Guinea, Lamium galeobdolon, Lamium maculatum, Lantana camara, Lotus berthelotii, Lotus maculatus, Lysimachia congestiflora, Lysimachia nummularia, Mentha suaveolens, Mimulus aurantiacus, Monopsis lutea, Nemesia fruticans, Oxalis vulcanicola, Plectranthus forsteri, Persicaria capitata, Petunia x atkinsiana, Russelia equisetiformis, Sanvitalia speciosa, Scaevola saligna, Solanum jasminoides, Sutera cordata, Verbena hybridy, Verbena tenera a Veronica montana.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down