20.11.2005 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Současný sortiment vegetativně množených záhonových a balkónových květin - Helichrysum bracteatum

Helichrysum bracteatum (syn. Bracteantha bracteata) náleží do čeledi Asteraceae a pochází z Austrálie. Tato kompaktní slaměnka s plazivými, až polštáře tvořícími výhony, má zářivě žluté, suchomázdřité úbory na dlouhých stoncích. Listy jsou úzce kopinaté, chlupaté a dorůstají délky do 5 cm. Jejich šířka je 0,5 cm.
V kultuře se pěstuje několik odrůd se žlutými nebo bílými květy. Mezi starší odrůdy patří ‘Diamond Head’ a ‘Golden Beauty’, z novějších je možné uvést ‘Snow Queen’, ‘Coco’, ‘Goldbush’ a ‘Silverbush’. Zcela nová je série ‘Mohave’ s převislými výhony a žlutými, bronzovými nebo růžovými květy.

Nároky na pěstování
Vrcholové řízky bez poupat, o velikosti 4 až 6 cm, ošetřené stimulátorem zakořeňují při vysoké vzdušné vlhkosti a teplotě vzduchu i substrátu kolem 22 °C během tří týdnů. Zakořenělé mladé rostliny se po jedné vysazují do květináčů o průměru 10 až 12 cm nebo po třech až čtyřech kusech do závěsných nádob o průměru 25 až 27 cm. K sázení je vhodný slabě kyselý (pH 5,0 až 5,5), vzdušný, středně vyhnojený, rašelinný substrát s podílem jílu. Ihned po ujmutí rostlin se začíná pravidelně přihnojovat. Používají se 0,2% roztoky vícesložkových hnojiv s vyrovnaným obsahem základních živin v týdenních intervalech. Z výsadby v polovině února až v polovině března se získají hotové rostliny v květináčích nebo závěsných nádobách za 2,5 až 3 měsíce.
Ve skleníku se helichrysum pěstuje na plném světle při rovnoměrné zálivce. Zpočátku se udržuje teplota 18 až 20 °C, po zakořenění v květináčích se snižuje na 16/14 °C a na konci kultury se výpěstky otužují před prodejem při 14/12 °C.
K dostatečnému rozvětvení stačí jedno zaštípnutí výhonů, zhruba za dva týdny po výsadbě rostlin do květináčů. Použití retardantů není nutné, protože většina pěstovaných odrůd zůstává kompaktní.
Při vysoké vzdušné vlhkosti a špatném proudění vzduchu se v porostu objevuje plíseň šedá a pravé padlí. Z živočišných škůdců se mohou vyskytnout mšice a molice.
U spotřebitele prospívá slaměnka lépe na slunci než v polostínu. Při dostatečné výživě, pravidelné zálivce a občasném odstraňování suchých květů opakovaně kvete až do zámrazu. Pouze chladné a deštivé počasí způsobuje přechodné uzavření úborů.
Použití
Helichrysum bracteatum se nejčastěji pěstuje v květináčích, závěsných nádobách, truhlících, květinových mísách a může se vysazovat i na skalky nebo na záhony, kde se lépe uplatňují vzrůstnější odrůdy jako jsou ‘Coco’, ‘Silverbush’ nebo ‘Goldbush’. Při kombinovaných výsadbách se používají spíše se středně nebo méně vzrůstné druhy s odrůdami letniček. K zářivě žluté barvě jeho květů se hodí především květiny v modrých, bílých, červených a oranžových odstínech. Vhodné jsou např. Acalypha hispaniolae, Anagallis monellii, Brachyscome multifida, Convolvulus sabatius, Cuphea ignea, Cuphea llavea, Diascia hybridy, Dichondra repens, Felicia amelloides, Glechoma hederacea, Helichrysum apiculatum, Helichrysum microphyllum, Heterocentron elegans, Lamium maculatum, Lantana camara, Lobelia valida, Lotus berthelotii, Lotus maculatus, Lysimachia congestiflora, Lysimachia nummularia, Nemesia fruticans, Origanum vulgare, Osteospermum ecklonis, Russelia equisetiformis, Sanvitalia speciosa, Scaevola saligna, Sutera cordata, Verbena hybridy, Veronica montana, aj.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down