06.04.2005 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Současný sortiment vegetativně množených záhonových a balkónových květin - Convolvulus sabatius

Convolvulus sabatius – svlačec, konvolvulus pochází ze západního Středomoří, kde roste na pobřeží mezi skalami jako vytrvalý polokeř. Má tenké, poléhavé až převislé stonky se střídavými, krátce řapíkatými, oválnými listy a široce nálevkovité, světle modrofialové, úžlabní květy. Celá rostlina je pokryta krátkými, bílými chlupy.

Na trhu je nejvíce zastoupena odrůda ‘Blaue Mauritius’ s delšími převislými výhony, ale existují i novější kompaktní odrůdy s kratšími výhony a tmavšími květy, které údajně více kvetou.
Nároky během pěstování
Tento druh se množí vrcholovými řízky o velikosti 3 až 5 cm. Řízky zakořeňují po ošetření stimulátory, při teplotě 18 až 20 °C a vysoké vzdušné vlhkosti během tří týdnů. Pak se vysazují po dvou až třech kusech do menších květináčů nebo po pěti až šesti kusech do závěsných nádob o průměru 25 až 27 cm. K sázení je vhodný slabě vyhnojený, vzdušný, dobře propustný substrát s obsahem jílu. Hodnota pH má být kolem 6,0.
Na začátku pěstování se krátkodobě udržují teploty 18 až 20 °C, k dopěstování stačí 16/14 i 14/12 °C. Chlazení rostlin z podzimní výsadby probíhá v prosinci až lednu, při 5 až 10 °C, po dobu 6 až 8 týdnů. Poté se teplota zvyšuje na původní hodnoty.
V pěstebních prostorách vyžaduje svlačec hodně světla, pečlivou zálivku a mírné přihnojování, protože nesnáší přísušek, přemokření a zasolení substrátu. K přihnojování se používají 0,1 až 0,2% roztoky plných hnojiv s vyrovnaným obsahem živin v týdenních intervalech.
Rostliny se zaštipují ihned po zakořenění v pěstebních nádobách. U menších výpěstků v květináčích 10/11 cm stačí jedno až dvě zaštipování v intervalu sedm až 14 dnů, u výpěstků v závěsných nádobách s více rostlinami zaštipování není nutné, protože rostliny z podzimní výsadby dostatečně rozvětvují.
Retardanty se používají ke zkrácení internodií u hrnkové kultury. Každé ošetření rostlin však oddaluje začátek kvetení. Účinné jsou přípravky Alar 85 (0,2 až 0,4%) nebo Stabilan (0,1 až 0,15%) ve formě postřiku, při délce nových postranních výhonů dva až tři centimetry. Interval mezi jedním až třemi postřiky je 10 až 14 dnů.
Svlačec je náchylný k napadení molicemi, lépe odolává mšicím, třásněnkám a sviluškám. Při nedostatku čerstvého vzduchu trpí plísní šedou a krčkovými hnilobami.
Venku nejlépe roste na plném světle (za podmračného počasí a v noci se květy zavírají), při rovnoměrné zálivce a pravidelném hnojení. Špatně překonává dlouhé období parných letních dnů a na extrémní horko reaguje žloutnutím listů a opadem poupat.
Příklady pěstebních postupů
Convolvulus sabatius kvete později než ostatní záhonové a balkónové květiny, protože zakládá květy až při délce dne 14 hodin. Jarní kvetení tak nelze výrazně urychlit včasným termínem výsadby, ale jen zařazením chladné periody. Mladé rostliny se vysazují do větších květináčů nebo závěsných nádob začátkem října až v polovině listopadu a po období chlazení kvetou již v polovině dubna.
Většinou se však pěstují menší rostliny, které se vysazují do květináčů 10/11 cm v první polovině března nebo začátkem dubna a ty pak kvetou od konce května nebo od poloviny června.
Použití
Velmi dekorativní je Convolvulus sabatius ve velkých závěsných nádobách. Působivé jsou i společné výsadby svlačce s ostatními letničkami v květinových mísách nebo truhlících. Jeho světle modrá barva květů nejlépe vyniká mezi žlutými, oranžovými, bílými, karmínově červenými, růžovými i modrofilovými druhy jako jsou např. Anagallis monelii, Argyranthemum frutescens, Antirrhinum pendula, Asteriscus maritimus, Begonia tuberhybrida, Brachyscome multifida, Calceolaria integrifolia, Diascia hybridy, Euryops chrysanthemoides, Felicia amelloides, Gazania rigens, Glechoma hederacea, Helichrysum microphyllum, Helichrysum petiolare, Heliotropium arborescens, Heterocentron elegans, Impatiens hybridy Nová Guinea, Impatiens repens, Lamium maculatum, Lantana camara, Lobelia valida, Lysimachia congestiflora, Lysimachia nummularia, Mimulus aurantiacus, Monopsis lutea, Nemesia fruticans, Origanum vulgare, Osteospermum ecklonis, Sanvitalia speciosa, Scaevola saligna, Sutera cordata a Verbena hybridy.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down