Autor
Kategorie:
Nezařazené

Současný sortiment vegetativně množených záhonových a balkónových květin – Calendula maritima

Měsíček přímořský (Calendula maritima) z čeledi Asteraceae je světlomilná, k délce dne neutrální bylina ze Středomoří. V domovině roste na pobřeží, kde vytváří silně rozvětvené, na bázi zdřevnatělé polštáře. Nedávno vyšlechtěná, kompaktní odrůda ‘Skyfire’ má vystoupavé až převislé stonky s lesklými, tmavě zelenými, přisedlými listy a tři až čtyři centimetry velké, zářivě žluté úbory, které se objevují na výhonech již brzy na jaře.

Nároky během pěstování
Vrcholové řízky o velikosti čtyři až pět centimetrů zakořeňují v sadbovačích pod mlhou nebo mikroténovou fólií při teplotě 16 až 20 °C během dvou až tří týdnů. Mladé rostliny se pak vysazují jednotlivě do květináčů o průměru deset až dvanáct centimetrů nebo po třech až pěti kusech do závěsných nádob o průměru 20 až 27 cm. K sázení vyhovuje dobře propustný a středně vyhnojený, rašelinný nebo kůrorašelinný substrát s hodnotou pH v rozmezí 5,5 – 6.
Měsíčky se zpočátku pěstují při 14 až 16 °C a po zakořenění v pěstebních nádobách se teplota snižuje na dvanáct, popř. i deset stupňů, aby se omezil bujný růst výhonů.
Během kultivace rostliny vyžadují hodně světla, dostatek vody a živin. Přihnojují se v týdenních intervalech silnějšími, 0,2 až 0,3% roztoky plných hnojiv s vyrovnaným obsahem základních živin. Ke zlepšení kvality výpěstků se výhony jeden až třikrát zaštipují v intervalu sedmi dnů a po opětném narašení se při délce přibližně dvou centimetrů ošetřují retardantem. Účinný je 0,1% Stabilan (1 – 3x) ve formě postřiku.
Měsíček dobře odolává chorobám i škůdcům. S přibývající teplotou se v porostu občas objevují mšice a při nedostatku čerstvého vzduchu plíseň šedá.
Venku, na dobře osluněném místě, při dostatku vody a živin, rostliny silně rostou a bohatě kvetou od dubna až do října. Přechodně snášejí pokles teplot do –5 °C. Během léta se musí pravidelně odstraňovat suché květy, jinak se tvoří mnoho semen.

Příklady pěstebních postupů a použití
Z výsadby začátkem listopadu se dopěstují velké rostliny v závěsných nádobách o průměru 25 až 27 cm nebo v květináčích o průměru dvanáct centimetrů (chlazené při 5 až 8 °C v prosinci až lednu) zhruba za 5,5 měsíce, tj. na první polovinu dubna.
Z výsadby začátkem února se dopěstují nechlazené rostliny v květináčích o průměru deset až jedenáct centimetrů nebo v závěsných nádobách o průměru 20 cm (3 kusy) také na první polovinu dubna. Z výsadby začátkem března se dopěstují přibližně stejně velké rostliny o dva až tři týdny později, tedy na začátek května.
Calendula maritima se používá v závěsných nádobách, květinových mísách, kbelících, v truhlících i na záhonech. K zářivě žlutým květům měsíčku se vysazují převážně druhy a odrůdy letniček s modrými, fialovými, červenými, oranžovými, lososovými, růžovými a bílými květy, jako jsou např. Anagallis monellii, Argyranthemum frutescens, Brachyscome multifida, Calibrachoa hybridy, Convolvulus sabatius, Cuphea ignea, Cuphea llavea, Diascia hybridy, Felicia amelloides, Gazania rigens, Heliotropium arborescens, Heterocentron elegans, Impatiens hybridy Nová Guinea, Lantana camara, Lobelia valida, Lysimachia nummularia, Nemesia fruticans, Origanum vulgare, Pelargonium peltatum, Petunia x atkinsiana, Scaevola saligna, Sutera cordata a Verbena hybridy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *