14.01.2005 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Současný sortiment vegetativně množených záhonových a balkónových květin – Bidens ferulifolia

Bidens ferulifolia (česky dvouzubec, také bidens) z čeledi Asteraceae, je jednoletá až dvouletá bylina se silně větvenou lodyhou, která tvoří poléhavé až převislé výhony s peřenosečnými, vstřícnými, svěže zelenými listy. Úbory, vyrůstající jednotlivě na koncích výhonů, jsou 2 až 3 cm velké, pětičetné, zářivě žluté s tmavším terčem a připomínají květy rodu Cosmos. Původním místem výskytu dvouzubce je Arizona, Mexico a Jižní Amerika, kde roste jako plevelná rostlina.

V kultuře je kolem 20 odrůd, které se liší vzrůstem, délkou výhonů, velikostí květů a raností. Velmi pěkné jsou např. licenčně chráněné odrůdy ‘Goldie’, ‘Peters’Goldteppich’, ‘Golden Star’, ‘Solaire Compact’ a ‘Solaire Star’.
Nároky během pěstování
K množení se používají zpravidla vrcholové řízky o velikosti 4 až 6 cm, ošetřené práškovým stimulátorem. Zakořeňují při teplotě 18 až 20 °C a vysoké vzdušné vlhkosti, pod mlhou nebo mikroténovou fólií, během 2 týdnů. Poté se mladé rostliny vysazují do květináčů po jednom nebo do závěsných nádob po třech kusech. K sázení se doporučuje dobře propustný, rašelinový substrát s vyšším podílem jílu nebo jiné minerální složky, s hodnotou pH 5,0 až 6,0.
Počáteční teplota ve skleníku má být 18 až 20 °C. Po zakořenění sazenic se postupně snižuje na 16/14 °C a v konečné fázi pěstování na 14/12 °C. K uspíšení kvetení se u dvouzubce z podzimní výsadby zařazuje chladná perioda. Chladí se pouze dobře zakořenělé a dostatečně velké rostliny (při 5 až 8 °C, v období prosinec, leden, únor) po dobu 6 až 8 týdnů, a ty pak kvetou již v první polovině dubna.
Bidens vyžaduje hodně světla, vody i živin. Ve skleníku se pěstuje na plném světle při vydatné zálivce a pravidelném hnojení. Zpočátku se přihnojuje jednou týdně, v období silného růstu a vývoje dvakrát i třikrát týdně. Používají se 0,2 až 0,3% roztoky plných hnojiv s vyrovnaným obsahem základních živin, později s vyšším podílem draslíku a fosforu. Během chlazení v zimním období se rostliny většinou nehnojí a pouze omezeně zalévají. Teprve po zvýšení teploty na původní hodnotu se obnovuje zálivka i přihnojování.
V průběhu kultury se květiny několikrát zaštipují, aby více rozvětvily. První zaštipování následuje za 7 až 14 dnů po výsadbě rostlin do pěstebních nádob, další jedno až dvě podle potřeby, zhruba ve stejných intervalech. Poslední termín zaštipování je 6 týdnů před požadovaným termínem kvetení.
Kvalita výpěstků se zvyšuje použitím retardantů ve formě postřiku. Rostliny se ošetřují při délce nových postranních výhonů 2 až 3 cm a podle potřeby se postřiky několikrát opakují. Po aplikaci přípravků dochází ke zkrácení a zesílení výhonů a květiny se lépe expedují. Bidens dobře reaguje na ošetření Alarem 85 (0,3%) a zahraničním Topflorem (0,05 až 0,1%). Přípravky na bázi CCC jako je např. Stabilan nebo Retacel jsou méně účinné.
Při nadměrné vlhkosti a nedostatečném proudění vzduchu v zimě a v předjaří je bidens napadán plísní šedou nebo padlím. Občas se objevují v porostu mšice, molice a třásněnky.
Příklady pěstebních postupů
Z výsadby v polovině února až v polovině března se dopěstují středně velké rostliny v květináčích 11/12 cm na začátek až polovinu května. Větší rostliny v závěsných nádobách 23/25 cm, kvetoucí v první polovině května, se musí vysadit již v polovině ledna až začátkem února. Podle velikosti výpěstků je doba pěstování 3 až 4 měsíce. Dekorativní exempláře, ve velkých závěsných nádobách o průměru 27 cm, několikrát zaštipované a ošetřené retardanty, lze získat za 5 až 6 měsíců, při výsadbě v listopadu až prosinci.
Venku dvouzubec prospívá na plně osluněných zahradách, terasách nebo balkónech a při dostatečné zálivce, silném přihnojování a občasném odstraňování suchých úborů kvete s menšími přestávkami až do příchodu podzimních mrazů.
Použití
Bidens ferulifolia se často pěstuje ve velkých závěsných nádobách, kde nejlépe vyniká. Při kombinované výsadbě na záhony, do truhlíků nebo květinových mís se používá pouze se silně rostoucími druhy a odrůdami letniček, které dokáží vzdorovat jeho bujnému růstu. Jsou to např. Argyranthemum frutescens, Dahlia variabilis, Helichrysum petiolare, Heliotropium arborescens, Lantana camara, Pelargonium x hortorum, Petunia x atkinsiana, Tagetes erecta, Verbena hybridy a Verbena tenera. Pěkný je kontrast zářivě žlutých květů dvouzubce s bílými, fialovými, karmínovými, červenými, oranžovými a modrými květinami.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down