21.12.2004 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Současný sortiment vegetativně množených záhonových a balkónových květin-Argyranthemum frutescens

Argyranthemum frutescens – pařížská kopretina, letní chryzantéma, také argyrantemum, je polokeř se vzpřímenými výhony, původem z Kanárských ostrovů. Náleží k čeledi Asteraceae. Rostliny mají zpeřené, zelené nebo zelenošedé listy s čárkovitými úkrojky a jednoduché nebo plné úbory. Jazykové květy jsou bílé, žluté, růžové, oranžové i karmínově červené, trubkovité květy jsou převážně žluté.

Na trhu je mnoho odrůd, které se liší vzrůstem, raností a barvou květů. Bílé odrůdy jsou např. ‘Vara’, ‘Sugar Buttons’, ‘Summer Angel’, ‘Sugar ‘N’ Ice’, ‘Dana’, ‘Sugar Baby’, ‘White Star’, ‘White Crystal’, ‘Lilliput’, ‘Weisser Zwerg’, ‘Maja Bofinger’, ‘Vera’, ‘Boule de Neige’, ‘Neptune’, ‘Venus’, ‘Jupiter’, ‘Mercury’, ‘Tweety’, ‘Ella’, ‘Harvest Snow’, ‘Petito’, ‘Polly’, ‘Ping-Pong’, ‘Molimba Helio White’, ‘Molimba Maggy White’, ‘Blazer White’, ‘Dream Tetra’, ‘Dream Little White’. Růžové květy mají odrůdy ‘Primrose Petite’, ‘Summer Melody’, ‘Rosali’, ‘Sweety’, ‘Summer Pink’, ‘Flamingo’, ‘Vancouver’, ‘Pink Wonder’, ‘Summerstar Pink’, ‘Blazer Rose’, ‘Strawberry Pink’, ‘Summit Pink’, ‘Sugar Cheer’, ‘Sugar Love’. Žluté jsou odrůdy ‘Butterfly’, ‘Yellow Star’, ‘Gelber Zwerg’, ‘Schöne von Nizza’, ‘Lemon Delight’, ‘Sunshine’, ‘Tanja’, ‘Sunlight’, ‘Dream Gold’, ‘Ida’, ‘Goldstern’. Oranžové květy mají odrůdy ‘Apricus’, ‘Dream Apricot’ a karmínově červené květy odrůdy ‘Bright Carmine’, Dream Cherry’.
Nároky během pěstování
Argyranthemum frutescens se množí vrcholovými řízky o velikosti 5 až 7 cm, které zakořeňují při teplotě 18 až 20 °C, pod mlhou nebo fólií, během 2 až 3 týdnů. Poté se mladé rostliny vysazují do vzdušného, dobře propustného a slabě kyselého substrátu se střední až silnou zásobou hnojiv. Při pěstování rostlin s korunkou na kmínku se používají těžší substráty se zvýšeným podílem jílu, ornice nebo jiné minerální složky (až 20 obj. %), které pak na venkovním stanovišti méně vysychají.
Květina je velmi náročná na světlo, vodu i živiny. S přihnojováním se začíná ihned po zakořenění v nádobách. Zpočátku se rostliny přihnojují jednou, později při silném růstu a vývoji, dvakrát až třikrát týdně. Používají se 0,2 až 0,3% roztoky vícesložkových hnojiv s vyrovnaným obsahem základních živin nebo s vyšším podílem draslíku. Při automatické spodní závlaze ( každá zálivka hnojivá) je koncentrace roztoku v rozmezí 0,06 až 0,08 %.
Během pěstování se kopretiny jednou i vícekrát zaštipují, aby dobře rozvětvily. První zaštipování následuje za 7 až 10 dnů po nahrnkování, další podle potřeby, přibližně ve 14 denních intervalech. U rostlin pěstovaných na kmínku se opakovaným zaštipováním výhonů zahušťuje a tvaruje korunka.
Ke zlepšení kvality výpěstků se používají retardanty. Účinné jsou přípravky Stabilan (0,2%) nebo Alar 85 (0,3 až 0,4%) ve formě postřiku. Přípravky se aplikují na květiny při délce postranních výhonů kolem 2 cm zpravidla 2 až 3 x v intervalu 7 až 14 dnů.
Na začátku pěstování je optimální teplota 16 až 18 °C, časem se snižuje na 16/14 °C ve dne a 14/12 °C v noci. S přibývající světelnou intenzitou od začátku března se urychluje růst i zakládání květů a proto rostliny, které se vysazují později relativně dříve kvetou.
Obávanou chorobou pařížské kopretiny je bakterióza způsobená Agrobacterium tumefaciens, která se projevuje nádorovitostí krčku a kořenů. Choroba se vyskytuje spíše u starších rostlin, v zimním období a při nízkých hodnotách pH. Napadení jedinci se musí okamžitě odstranit, protože účinná ochrana neexistuje. Na jaře se v porostu občas objevují mšice, někdy i svilušky a vrtalky. Tito škůdci se hubí běžnými chemickými přípravky.
Venku se daří rostlinám na čerstvém vzduchu a plném slunci. Při vydatné zálivce, výživě a pravidelném odstraňování suchých úborů kvetou celé léto až do zámrazu.

Příklady pěstebních postupů
Středně velké výpěstky v květináčích 11/12 cm z výsadby v lednu až začátkem února kvetou za 3 až 4 měsíce, tj. od konce dubna. Menší výpěstky v květináčích 9/10 cm vysázené v polovině února až začátkem března jsou hotové za 2,5 až 3 měsíce, tedy začátkem až v polovině května. Rostliny s větší korunkou na kmínku se vypěstují zhruba za 8 měsíců (začátkem září výsadba zakořenělých řízků do květináčů 9/10 cm, začátkem listopadu přesazování rostlin do květináčů 13/14 cm, začátkem února přesazování do konečných květináčů 18/20 cm).
Použití
V předjaří se Argyrantemum frutescens může krátkodobě pěstovat jako pokojová rostlina ve světlém a chladném interiéru, avšak její hlavní použití je v exteriéru. Jakmile pomine nebezpečí jarních mrazů, vysazují se kvetoucí rostliny na záhony, do truhlíků nebo květinových mís, často s ostatními letničkami. Venku se pěstují také solitéry s kmínkem nebo vzrostlé keře, které se na podzim stěhují do zimních zahrad nebo jiných světlých prostor, kde přezimují při teplotě 5 až 10 °C a omezené zálivce. V truhlících se lépe uplatňují nižší, středně vzrůstné odrůdy argyrantemum jako jsou např. ‘Sugar Baby’, ‘Weisser Zwerg’, ‘Lillipot’, ‘Dana’, ‘Butterfly’ a k nim se vysazují ostatní druhy s převislými výhony, v červených, žlutých, bílých, popř. modrých a růžových odstínech. Mohou to být např. Acalypha hispaniolae, Anagallis monellii, Asteriscus maritimus, Brachyscome multifida, Calceolaria integrifolia, Cuphea ignea, Cuphea llavea, Diascia hybridy, Glechoma hederacea, Felicia amelloides, Helichrysum microphyllum, Impatiens repens, Lamium maculatum, Lotus berthelotii, Lotus maculatus, Lysimachia congestiflora, Lysimachia nummularia, Monopsis lutea, Nemesia fruticans, Origanum vulgare, Persicaria capitata, Russelia equisetiformis, Sanvitalia speciosa, Scaevola saligna, Sutera cordata, Torenia a Verbena hybridy.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down