02.06.2005 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Současný sortiment vegetativně množených záhonových a balkónových květin - Alternanthera bettzickiana

Alternanthera bettzickiana, česky plevuňka, lebedička, alternantera, pochází z Brazílie a patří do čeledi Amaranthaceae. V domovině vytrvalý polokeř se vstřícnými, lopatkovitými, zprohýbanými listy se trsovitě rozkládá a dobře rozvětvuje. Nenápadné, drobné, bílé květy vyrůstají na starších větvích.

Klasické odrůdy mají většinou olivově zelené nebo karmínově růžové listy se zelenožlutými a žlutavě bílými skvrnami. Novější odrůdy jako jsou např. ‘Bettzickiana Samoa’ a ‘Bettzickiana Waikiki’ jsou zelenooranžové a tmavě červené. V kultuře jsou i méně známé, pestře zbarvené odrůdy A. ficoidea, A. sessilis a A. pungens.
Nároky na pěstování
Alternantera se množí vrcholovými řízky o velikosti 3 až 5 cm, které zakořeňují při teplotě 18 až 20 °C pod mlhou nebo mikroténovou fólií v průběhu dvou až tří týdnů. Mladé rostliny se poté vysazují do květináčů nebo vícemístných sadbovačů tzv. multipaků.
K sázení vyhovuje humózní, dobře propustný substrát se slabší až střední zásobou hnojiv. Po zakořenění rostlin v květináčích se začíná s pravidelným přihnojováním. Používají se 0,1 až 0,2% roztoky plných hnojiv v týdenních intervalech.
Ve skleníku má být neustále dostatek světla a zpočátku se udržuje teplota 18 °C. Později stačí 16/14 °C až 14/12 °C.
V průběhu pěstování se rostliny zaštipují, aby se podpořilo rychlejší rozvětvování výhonů. Aplikace retardantů není nutná, protože dosahují přirozené výšky kolem 8 až 15 cm.
Plevuňky jsou náchylné k napadení plísní šedou, zvláště v období zakořeňování řízků a musí se vždy včas rozestavit, aby bylo zabezpečeno dostatečné proudění vzduchu mezi rostlinami. Živočišní škůdci se objevují v porostu jen zřídka. Jsou to většinou mšice nebo molice.
Venku, na dobře osluněných místech, při rovnoměrné zálivce a pravidelném přihnojování, plevuňky rychle rostou a intenzivně se vybarvují. Časem vytvářejí barevné polštáře, které přetrvávají až do podzimu.
Příklady pěstebních postupů
Pro prodej menších výpěstků od začátku až poloviny května je nutná výsadba mladých rostlin do poloviny března a pěstování v květináčích 8/9 cm nebo v kultipacích 6×8 cm trvá 1,5 až 2 měsíce. Středně velké rostliny v květináčích o průměru 10 cm, vysázené začátkem března, jsou hotové za 2,5 až 3 měsíce.
Použití
Alternanthera bettzickiana se nejčastěji používá jako kobercová rostlina. Vysazuje se na okraje záhonů, nebo tvoří mozaikové výsadby s ostatními květinami. Jednotlivě v květináčích se pěstuje zřídka, lze ji však dobře použít v truhlících, květinových mísách nebo ve velkých pěstebních nádobách. Její pestře zbarvené listy, které se intenzivně vybarvují na slunci se dobře vyjímají v kombinaci s ostatními, především méně až středně vzrůstnými druhy a odrůdami letniček. Jsou to např. Acalypha hispaniolae, Anagallis monellii, Argyranthemum frutescens, Asteriscus maritimus, Bidens ferulifolia, Calceolaria integrifolia, Cuphea ignea, Cuphea llavea, Diascia hybridy, Euryops chrysanthemoides, Felicia amelloides, Gazania rigens, Heterocentron elegans, Impatiens repens, Lantana camara, Lobelia valida, Lysimachia congestiflora, Lysimachia nummularia, Nemesia fruticans, Osteospermum ecklonis, Russelia equisetiformis, Sanvitalia speciosa, Scaevola saligna, Solanum rantonnetii, Sutera cordata a Verbena hybridy.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down