09.04.2010 | 04:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Současný sortiment vegetativně množených záhonových a balkónových květin

Hybridní Fragaria vznikla křížením zahradní jahody (Fragaria hortensis) a mochny bahenní (Potentilla palustris). Odrůda ´Pink Panda´ má trojčetné listy a šlahounovité, plazivé výběžky, které vytvářejí na zemi hustý koberec. Z velkých růžových květů se občas vyvinou i malé, jedlé plody. Je odolná vůči mrazu až do –15 °C.

Dnešní sortiment zahrnuje kromě této starší odrůdy i hybridní novinky pod botanickým názvem Fragaria x ananassa (jahodník velkoplodý) v sériích ‘Fragoo’ a ‘Rosana’ s velkými květy a chutnými plody, jež se však množí ze semene. Každá série má tři odrůdy v barvě bílé, světle a karmínově růžové.

Nároky během pěstování Zakoupené mladé rostliny se vysazují jednotlivě do květináčů o průměru devět až jedenáct centimetrů nebo po třech kusech do závěsných nádob o průměru 25 až 27 cm. K výsadbě se používá výživný, dobře propustný substrát s podílem jílu a s pH kolem 6.
Počáteční teplota pěstování je 18 °C, po ujmutí se snižuje na 14 až 16 °C a později až na dvanáct až čtrnáct stupňů. U rostlin z podzimních výsadeb se zařazuje chladná perioda (5 °C v období prosinec až leden) k podpoře a uspíšení kvetení. Pak se teplota opět zvyšuje na původní hodnotu.

Text Ing. Věra Nachlingerová, VÚKOZ, v. v. i., Průhonice
Foto Ing. Petr Nachlinger

Celý článek naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 2/2010.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down