05.12.2013 | 03:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Současný sortiment vegetativně množených záhonových a balkónových květin

Iresine herbstii

Iresine herbstii z čeledi Amaranthaceae je jednoletý, až 40 cm vysoký, bylinný polokeř s masitými přímými až poléhavými stonky a opakvejčitými karmínovými listy, původem z Brazílie. V sortimentu je několik starších i nových odrůd, lišících se barvou a strukturou listů.

 

 

Karmínově červené listy mají starší odrůdy ´Biemuellen´ a ´Walisii´, zelené listy se žlutobílou nervaturou odrůda ´Auriereticulata´. Nové odrůdy odolné vůči horku, původem z Izraele, s výškou kolem 50 cm a bílými květy, mají listy široce kopinaté, tmavě kaštanové (´Cherry´) nebo srdčité, tmavě karmínové (´Red Heart´). Kromě výše uvedeného druhu je v evropském sortimentu zastoupen i podobný, ale vytrvalý druh Iresine lindenii původem z Equadoru. Asi 30 cm vysoký polokeř má úzké, kopinaté, tmavě karmínové listy.

Nároky během pěstování 

Vrcholové řízky o velikosti pět až sedm centimetrů zakořeňují při teplotě 18–20 °C pod mlhou nebo mikroténovou fólií v průběhu dvou až tří týdnů. Mladé rostliny se pak vysazují jednotlivě do květináčů o průměru 10–11 cm, u izraelských odrůd do květináčů o průměru 11–14 cm nebo po třech kusech do závěsných nádob o průměru 20–25 cm. K sázení vyhovuje humózní, dobře propustný substrát se střední zásobou hnojiv.*

 

 

Text Ing. Věra Nachlingerová, Průhonice

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 8/2013

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down