01.11.2005 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Současný sortiment vegetativně množených záhonových a balkónových květin

Helichrysum apiculatum
Helichrysum apiculatum (syn. Helichrysum ramosissimum) je polokeř původem z Austrálie. Rostlina jemného habitu s úzkými, kopinatými, stříbřitě zelenými a přisedlými listy má spoustu malých, zlatožlutých, kulovitých květenství. V příznivých podmínkách velmi bohatě kvete až do podzimu.
V sortimentu je starší odrůda ´Baby Gold´ a dvě novější ´Golden Buttons´ a ´ ‘Wild Treasure´, z nichž poslední je licenčně chráněná.

Nároky na pěstování
Vrcholové řízky o velikosti 4 až 6 cm, ošetřené stimulátorem, zakořeňují pod mlhou nebo mikroténovou fólií, při teplotě kolem 20 °C, během tří týdnů. Poté se mladé rostliny vysazují do květináčů o průměru 10 až 12 cm, nebo do závěsných nádob o průměru 25 až 27 cm po třech až pěti kusech. K sázení vyhovuje vzdušný, středně vyhnojený substrát s nižší hodnotou pH v rozmezí 5,0 až 5,5.
Helichrysum apiculatum vyžaduje hodně světla, čerstvého vzduchu a dostatečnou zálivku kvalitní, měkkou vodou. Trvale mokrý substrát nesnáší.
Ve skleníku se helichrysum pěstuje bez zastínění, při dostatečném větrání. Zpočátku se teploty pohybují mezi 18 až 20 °C, po zakořenění rostlin v květináčích se snižují na 16 až 14 °C a ke konci kultury se květiny otužují při 10 až 12 °C. K přihnojování se používají v týdenních intervalech 0,2% roztoky plných hnojiv s vyrovnaným obsahem základních živin.
Pro získání dobře rozvětvených výpěstků stačí jedno zaštípnutí výhonů, které následuje asi za dva týdny po výsadbě do květináčů. Ošetření retardanty není nutné, v případě potřeby lze aplikovat 0,15% Stabilan nebo 0,3% Alar formou postřiku.
V průběhu pěstování se mohou na rostlinách objevit mšice, třásněnky i molice. Větším nebezpečím jsou však houbové choroby, způsobené druhy Rhizoctonia, Botrytis nebo Myrothecium, které se objevují především v zimě, při nedostatku světla, proudícího vzduchu a déletrvajícím zamokření substrátu.
V létě se rostliny umisťují na slunce, kde při pravidelné zálivce a dostatečném přísunu živin rychle přirůstají a bohatě kvetou až do příchodu podzimních mrazů.
Příklady pěstebních postupů
Dobře narostlé kvetoucí rostliny v květináčích 11/12 cm se dopěstují z výsadby začátkem února za tři měsíce, menší rostliny v květináčích o průměru 10 cm z výsadby začátkem března za 2,5 měsíce. Dekorativní rostliny ve velkých závěsných nádobách jsou hotové za necelých 5 měsíců z výsadby na přelomu listopadu a prosince a vykvétají pak koncem dubna až v první polovině května.
Použití
Helichrysum apiculatum se nejlépe uplatňuje v kombinovaných výsadbách s ostatními letničkami a to v truhlících, závěsných nádobách, květinových mísách i kbelících, ale může se vysazovat i na záhony. Drobné, zlatožluté květy vynikají zvláště v blízkosti druhů s bílými, světle i tmavě modrými a červenými květy nebo s panašovanými listy jako jsou např. Acalypha hispaniolae, Alternanthera bettzickiana, Anagallis monellii, Argyranthemum frutescens, Brachyscome multifida, Convolvulus sabatius, Cuphea ignea, Cuphea llavea, Diascia hybridy – červené, oranžové a bílé odrůdy, Felicia amelloides, Glechoma hederacea, Heliotropium arborescens, Impatiens repens, Lamium maculatum, Lamium galeobdolon, Lantana camara, Lobelia valida, Lotus berthelotii, Lysimachia nummularia, Mentha suaveolens, Mimulus aurantiacus, Nemesia fruticans, Origanum vulgare, Oxalis vulcanicola, Osteospermum ecklonis, Plectranthus forsteri, Plumbago auriculata, Russelia equisetiformis, Sanvitalia speciosa, Scaevola saligna, Solanum rantonnetii, Sutera cordata, Verbena hybridy aj.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down