Současný sortiment vegetativně množených záhonových a balkónových květin

Vrbina hustokvětá (Lysimachia congestiflora) z čeledi Primulaceae je vytrvalá bylina původem z Číny. Má poléhavou lodyhu, kořenící z nodů a celokrajné, často zvlněné, olivově zelené až zelenohnědé, vejčité, vstřícné listy. Pravidelné, pětičetné, zlatožluté květy s červenohnědým očkem jsou až dva centimetry velké, uspořádané v konečných stěsnaných svazcích.

Existují dvě odrůdy – vzrůstná, bohatě kvetoucí ‘Lyssi’ a méně vzrůstná, hůře kvetoucí ‘Outback Sunset’ se žlutozeleně panašovanými listy.
Nároky na pěstování
Neindukované, vrcholové řízky čtyři až pět centimetrů dlouhé zakořeňují snadno pod mlhou nebo mikroténovou fólií při teplotě 18 až 20 °C. Za 3 týdny se mladé rostliny vysazují jednotlivě do květináčů o průměru 9 až 11 cm nebo po třech až čtyřech kusech do závěsných nádob o průměru 25 až 27 cm. Vhodný je dobře vyhnojený, propustný substrát s pH v rozmezí 6,0 – 6,5.
Vrbiny se zpočátku pěstují při teplotě 18/16 °C, později stačí teploty 16/14 až 12/10 °C. Ve skleníku vyžadují hodně světla, vzduchu, rovnoměrnou zálivku a silné přihnojování. S přihnojováním se začíná ihned po zakořenění rostlin v květináčích. Používají se 0,2 až 0,3% roztoky plných hnojiv v týdenním intervalu.
K podpoře větvení se výhony v průběhu kultury jeden až dvakrát zaštipují. Ošetření retardanty není nutné, v případě potřeby lze aplikovat Alar 85 (0,3 %) formou postřiku.
Při nedostatku místa a špatném proudění vzduchu se v porostu objevuje plíseň šedá, z živočišných škůdců se mohou rozšířit mšice nebo molice. Vážnějším problémem je poměrně častý výskyt viróz.
U zákazníka prospívají vrbiny na slunci i v polostínu. Při dostatečné zálivce a pravidelném přihnojování bohatě kvetou v průběhu června a července. Poté následuje asi měsíční pauza, kdy se rostliny připravují na další kvetení, které se obnovuje začátkem září a ustává až s příchodem podzimních mrazů.
Příklady pěstebních postupů
Z výsadby začátkem února se dopěstují rostliny v květináčích o velikosti 10/11 cm zhruba za 3 až 3,5 měsíce, tj. na první polovinu května. Z výsadby o měsíc později se získají menší rostliny v květináčích o velikosti 9 cm za 2,5 měsíce, tj. na konec května. Dekorativní rostliny ve velkých závěsných nádobách z podzimních výsadeb v říjnu až listopadu jsou hotové za šest až sedm měsíců.
Použití
Lysimachia congestiflora vyniká nejlépe ve velkých závěsných nádobách nebo květinových mísách, používá se i v truhlících a na záhonech. Při společných výsadbách se k této vrbině vysazují spíše slabě a středně rostoucí druhy a odrůdy ostatních letniček s oranžovými, žlutými, bílými, lososově růžovými, modrými i červenými květy, které neomezují její růst. Mohou to být např. Acalypha hispaniolae, Anagallis monellii, Asteriscus maritimus, Brachyscome multifida, Cuphea ignea, Cuphea llavea, Diascia hybridy, Felicia amelloides, Gazania rigens, Helichrysum apiculatum, Helichrysum microphyllum, Heliotropium arborescens, Heterocentron elegans, Impatiens Nová Guinea hybridy, Lantana camara, Lobelia valida, Lysimachia nummularia, Monopsis lutea, Nemesia fruticans, Origanum vulgare, Osteospermum ecklonis, Pelargonium  hortorum, Russelia equisetiformis, Sanvitalia speciosa, Scaevola saligna, Sutera cordata, Verbena hybridy a Veronica montana.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *