Současný sortiment vegetativně množených záhonových a balkónových květin

Sutera srdčitá, latinsky Sutera cordata (syn. S. diffusus, Bacopa speciosa) je bylina z čeledi Scrophulariaceae s plazivými až převislými výhony, které snadno zakořeňují z kolínek. Listy jsou malé, řapíkaté, vstřícné, oválné, na okrajích zubaté, svěže zelené, u některých odrůd i žluté. Květy vyrůstají v úžlabí listů a jsou jeden až dva centimetry velké, pětičetné, převážně bílé, ale také fialově růžové nebo světle modro fialové. Rostlina zdomácněla na Kanárských ostrovech, původním místem výskytu je však jižní Afrika.

V současném sortimentu je mnoho nových kompaktních odrůd s většími květy než odrůdy starší a jsou také odolnější vůči horku, takže kvetou nepřetržitě od jara do podzimu. Odrůdy s bílými květy jsou například ‘Nova Compact White’, ‘Nova White’, ‘Copa White’, ‘Copa Duble White’, ‘Copia Great White’, ‘Copia Improved Great White’, ‘Copia Gulliver White’, ‘Cabana’, ‘Cabana Huge White’, ‘Cabana Hot White’, ‘Taifun White’, ‘Blizzard’, ‘Snow Flake’, ‘Showers White’, ‘Day Break’, ‘Morning Star’, ‘Starlight’, ‘Inuit’, ‘Iglu’, ‘Escimo’, ‘Snow Star’, ‘Balls White’, ‘Moamba’, ‘Baristo White’, ‘Gigant Cloud’, ‘Olympic Gold’ a ‘Golden Leaves White. Z odrůd s fialově růžovými květy lze jmenovat ‘Pink Domino’, ‘Flickflack’, ‘Lila Flocke’, ‘Pearl’, ‘Nova Pearl’, ‘Taifun Pearl’, ‘Nova Pink’, ‘Lavender Strom’, ‘Candy Floss’, ‘Dunkel Rosa’, ‘Seamist’, ‘Cabana Trailling Lavender’, ‘Chimo’, ‘Mageto’, ‘Balls Pink’, ‘Baristo Pink’, ‘Copia Great Lavender’, ‘Copia Gulliver Lavender’, ‘Copia Pink’, ‘Copia Dark Pink’, ‘Copia Pink Touch’, ‘Copia Pink Shade’, ‘Golden Leaves’ a modro fialové květy mají odrůdy ‘Showers Blue’, ‘Blue Taifun’, ‘Taifun Blue Dream’, ‘Copia Great Blue’, ‘Copia Sunshine Lavender, ‘Baristo Blue’ a ‘Copa Blue’.
Nároky na pěstování
Vrcholové řízky bez květů, o velikosti tři až pět centimetrů, ošetřené stimulátory zakoření pod mlhou nebo mikroténovou fólií při teplotě kolem 20 °C do dvou týdnů. Poté se mladé rostliny vysazují jednotlivě do květináčů o průměru 9 až 12 cm, nebo po třech až pěti kusech do závěsných nádob o průměru 20 až 27 cm. K sázení se doporučuje propustný, vzdušný a středně vyhnojený substrát se stálou vlhkostí a s hodnotu pH v rozmezí 5,0 až 5,5. Vyšší hodnoty pH způsobují časté chlorózy.
Po nahrnování se udržuje počáteční teplota 18 až 20 °C a jakmile rostliny zakoření, snižuje se na 16/14 °C a později až na 14/12 °C. K uspíšení a podpoře kvetení se sutery z časných výsadeb (prosinec až únor) mohou chladit po dobu šesti týdnů při teplotě 5 až 8 °C.
V průběhu kultury rostliny vyžadují plné světlo, dostatečnou zálivku a pravidelné přihnojování 0,15 až 0,2% roztoky vícesložkových hnojiv. Zpočátku se používají hnojiva s vyrovnaným obsahem dusíku a draslíku, ke konci pěstování hnojiva s vyšším obsahem draslíku. Při přehnojení dusíkem mají rostliny příliš dlouhé výhony a méně kvetou.
Sutery dobře rozvětvují a jedno až dvojí zaštípnutí výhonů stačí k získání kvalitních výpěstků. První zaštipování by mělo následovat asi týden po výsadbě do květináčů a druhé za dalších sedm až deset dnů, při délce postranních výhonů dva až tři centimetry. Ošetření retardanty není zapotřebí při dodržení výše uvedených teplot. V případě potřeby lze opakovaně použít postřiky přípravků Alar 85 (0,3 %) nebo Stabilan (0,15 až 0,3 %) v intervalu 7 až 14 dnů.
Během pěstování se mohou v porostu čas od času objevit mšice, molice nebo třásněnky, závažnějším problémem je však plíseň šedá, která napadá a poškozuje rostliny při nedostatečném proudění vzduchu.
U spotřebitele sutery bohatě kvetou na slunci i v polostínu, pokud mají zabezpečen dostatečný přísun vody, zvláště v období horkých letních dnů. Při rovnoměrné zálivce a pravidelném přihnojování kvetou až do zámrazu a snášejí i krátkodobý pokles teplot do – 5°C.
Příklady pěstebních postupů
Středně velké kvetoucí rostliny v květináčích o průměru jedenáct až 1dvanáct centimetrů se vypěstují z výsadby začátkem až v polovině února za 2,5 až 3 měsíce, tj. na konec dubna. Menší rostliny v květináčích o průměru devět až deset centimetrů, vysázené o měsíc později jsou na prodej v první polovině května, tj. za 1,5 až 2 měsíce. Pěstování rostlin ve velkých závěsných nádobách, z výsadeb v průběhu prosince až ledna se zařazením chladné fáze, trvá 4 až 5 měsíců.
Použití
Sutera cordata se vysazuje do truhlíků, květinových mís, závěsných nádob i velkých květináčů zpravidla s ostatními balkónovými květinami a lze ji použít i na záhony, do skalek a na hřbitovy. Při kombinovaných výsadbách vyniká nejvíce vedle středně vzrůstných druhů a odrůd se žlutými, světle i tmavě modrými, lososově růžovými, oranžovými a červenými květy nebo vedle druhů s pestrobarevnými listy. Mohou to být např. Acalypha hispaniolae, Anagallis monellii, Argyranthemum frutescens, Asteriscus maritimus, Brachyscome multifida, Calceolaria integrifolia, Cuphea ignea, Cuphea llavea, Diascia hybridy, Dichondra argentea, Felicia amelloides, Gazania rigens, Glechoma hederacea, Helichrysum apiculatum, Helichrysum microphyllum, Heliotropium arborescens, Heterocentron elegans, Impatiens Nová Guinea hybridy, Lamium galeobdolon, Lamium maculatum, Lantana camara, Lobelia valida, Lotus berthelotii, Lotus maculatus, Lysimachia congestiflora, Lysimachia nummularia, Monopsis lutea, Nemesia fruticans, Origanum vulgare, Osteospermum ecklonis, Pelargonium  hortorum, Persicaria capitata, Sanvitalia speciosa, Scaevola saligna, Verbena hybridy, Verbena tenera a Veronica montana.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *