24.02.2005 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Současný sortiment vegetativně množených květin Brachyscome multifida

Brachyscome multifida, také všelicha nebo brachyskome, náleží k čeledi Asteraceae. Jednoletá bylina s jemnými, převislými výhony, původem z Austrálie a Nového Zélandu, má měkké, jemně zpeřené listy s čárkovitými úkrojky.

Paprskovité květní úbory se žlutým terčem jsou 2 až 3 cm velké, většinou světle modré, ale i růžové, žluté a bílé.

V sortimentu je kolem 20 odrůd, které se liší vzrůstem, velikostí a barvou květů. Modré jsou např odrůdy ‘Amethyst’, ‘Blau’, ‘Blue Daisy’, ‘Break of Day’, ‘Blue Mist’, ‘City Lights’, ‘Delight Mauve’, ‘Harmony’, ‘Pastel Blau’, ‘Uipala’, ‘Ultra’ a ‘Regal Mist’, žluté jsou odrůdy ‘Gelb’, ‘Lemon Mist’, ‘Pastel Lemon’ a ‘Delight Mini Yellow’, bílé květy mají odrůdy ‘Delight Moonlight’, ‘White as White’ a růžově kvetou ‘Pastel Pink’ a ‘Pink Mist’. V poslední době se objevily na trhu i odrůdy dalších druhů Brachyscome a to B. melanophora a B. x segmentosa, které mají fialově růžové květy a sytě zelené, jednoduché listy.

Nároky během pěstování
Brachyscome multifida se množí vrcholovými řízky o velikosti 3 až 5 cm. Řízky, ošetřené stimulátorem, zakořeňují při teplotě kolem 20 °C a vysoké vzdušné vlhkosti během 3 týdnů. Mladé rostliny se vysazují většinou po dvou i více kusech do květináčů nebo závěsných nádob. K sázení vyhovuje vzdušný, dobře propustný substrát s vyšším podílem jílu a pH v rozmezí 5,0 až 5,5.
Všelicha je středně náročná na živiny. Jakmile mladé rostliny zakoření v květináčích, začíná se s pravidelným, týdenním přihnojováním 0,1 až 0,2% roztoky vícesložkových hnojiv s vyrovnaným obsahem základních živin. Během přihnojování se nemá překročit optimální obsah fosforu, jinak se může objevit na stoncích a listech chloróza. Ta je však častěji způsobená nedostatečným příjmem železa při zvýšené hodnotě pH substrátu, vysokém stupni tvrdosti zálivkové vody nebo při delším přemokření substrátu a nízké pěstební teplotě. Příznaky žloutnutí zmizí po opakovaném použití chelátů železa. V praxi se osvědčil přípravek Hydroplus DTPA v koncentraci 0,1 až 0,15 % při aplikaci zálivkou a v koncentraci 0,05 až 0,1 % při aplikaci postřikem.
Počáteční teplota ve skleníku je 18 až 20 °C, pak se snižuje na 16 °C a v poslední fázi pěstování může poklesnout na 14 až 12 °C. Z podzimních termínů výsadby se chlazením rostlin při 5 až 6 °C, po dobu 5 až 6 týdnů, dociluje časného kvetení a vysoké kvality výpěstků.
V průběhu kultury vyžaduje všelicha hodně světla (ve skleníku se pěstuje pokud možno bez zastínění) a pravidelnou zálivku, aby nedocházelo k přemokření nebo k přeschnutí substrátu. Časté přeschnutí kořenů vede ke žloutnutí výhonů až opadu listů, zamokření substrátu spolu s nízkou teplotou k již zmiňované chloróze.
K podpoře rozvětvování se rostliny několikrát zaštipují. Menší až středně velké jednou až dvakrát, dekorativní exempláře ve velkých závěsných nádobách zpravidla třikrát až čtyřikrát. První zaštipování následuje za 10 až 14 dnů po výsadbě do květináčů, další zhruba ve čtrnáctidenních intervalech.
Kvalitu výpěstků lze zvýšit použitím retardantů. Ošetření je vhodné vždy po zaštípnutí rostlin, při délce nově rašících postranních výhonů kolem dvou centimetrů. Účinný je 0,2% Alar 85 a zahraniční přípravek Topflor (0,05%), oba ve formě postřiku.
Obávanými škůdci tohoto druhu jsou molice a třásněnky, někdy se objevují v porostu i vrtalky. Při jejich hubení se používají opakované postřiky účinných chemických přípravků.
V létě všelicha dobře roste a bohatě kvete na plném slunci, pokud má dostatečný přísun vody a živin. Daří se jí i v polostínu. Při dlouhotrvajícím deštivém a chladném počasí se rostliny v nádobách umisťují na chráněné balkóny a terasy, kde nedochází k zamokření substrátu.

Příklady pěstebních postupů
Středně velké rostliny, v květináčích o průměru 10/12 cm se vysazují po dvou až třech kusech od začátku do konce února a kvetou od konce dubna až poloviny května. Menší rostliny v květináčích 8/9 cm, vysázené v období od začátku do poloviny března, kvetou od poloviny až do konce května. Rostliny pěstované v menších závěsných nádobách 16/20 cm se vysazují po třech až čtyřech rostlinách od začátku ledna do začátku února a vykvétají od konce dubna do začátku května. Délka pěstování je pak u jednotlivých postupů v rozmezí dvou až čtyř měsíců. Ojediněle se pěstují i dekorativní rostliny ve velkých závěsných nádobách o průměru 25/27 cm. Ty se vysazují již začátkem listopadu po pěti až šesti rostlinách a vykvétají asi za 5,5 měsíce tj. v první polovině dubna.

Použití
Brachyscome multifida se vysazuje spolu s ostatními letničkami na záhony, do truhlíků, květinových mís i kbelíků, kde se dobře uplatňuje její barva květů i jemná struktura výhonů. V závěsných nádobách působí efektně, pokud je umístěná v menším prostoru. K převážně světle modrým odrůdám se vysazují méně vzrůstné letničky se žlutými, bílými, růžovými, oranžovými, tmavě i světle modrými a karmínově červenými květy. Vhodné jsou např. Acalypha hispaniolae, Alternanthera bettzickiana, Anagallis monellii, Argyranthemum frutescens, Asteriscus maritimus, Calceolaria integrifolia, Convolvulus sabatius, Diascia hybridy, Felicia amelloides, Gazania rigens, Glechoma hederacea, Helichrysum apiculatum, Helichrysum microphyllum, Heliotropium arborescens, Heterocentron elegans, Lantana camara, Lysimachia congestiflora, Lysimachia nummularia, Mimulus aurantiacus, Monopsis lutea, Nemesia fruticans, Origanum vulgare, Oxalis vulcanicola, Sanvitalia speciosa, Sutera cordata, Verbena hybridy, Veronica montana aj.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down