12.03.2018 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Současné možnosti při protimrazové ochraně vinic

Při pěstování révy vinné je v posledních letech velmi závažným problémem riziko poškození rašících keřů nízkými teplotami. Rozsah škod přitom může být z pěstitelského i ekonomického hlediska velmi významný. Mezi hlavní preventivní metody ochrany proti poklesům teplot v době vegetace patří výběr vhodného stanoviště, nebo výběr pozdě rašících odrůd. Tyto aspekty by měly být v plném rozsahu akceptovány zejména při zakládání nových výsadeb. U plodných vinic je pak nutné volit některé z alternativních opatření, které poškození keřů nízkými teplotami v maximální míře omezí.

Nejčastější příčinou nízkých přízemních teplot s hodnotami pod 0 °C v době vegetace je proudění chladného arktického vzduchu z vyšších zeměpisných šířek nebo východní kontinentální proudění vzduchu na naše území. Často se jedná o advektivní přímrazky, s rozsáhlou plošnou působností. Tyto teplotní poklesy se mohou vyskytovat během dne i noci, často několik po sobě jdoucích dní. Obvykle to bývá v případech, kdy se po proniknutí studeného vzduchu na dané území vyjasní a utiší se vítr.

Další skupina přízemních mrazíků je vyvolána v důsledku radiační inverze, ke které dochází v nočních hodinách. Podstatou je prudké ochlazování přízemních vrstev atmosféry od rychle chladnoucího půdního povrchu na rozdíl od vyšších vrstev. Výskyt a intenzita těchto teplotních poklesů výrazně závisí na reliéfu terénu. Nejvíce se projevují v dolinách, kde se hromadí těžký chladný vzduch z okolních vyšších svahů pod lehčími a teplejšími vrstvami.

Text

prof. Ing. Patrik Burg, Ph.D.,

Ing. Michaela Vaidová,

Ing. Alice Čížková,

MENDELU v Brně,

Zahradnická fakulta, Lednice,

Ústav zahradnické techniky

Foto archiv výrobců a uživatelů

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 3/2018.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down