Při pěstování révy vinné je v posledních letech velmi závažným problémem riziko poškození rašících keřů nízkými teplotami. Rozsah škod přitom může být z pěstitelského i ekonomického hlediska velmi významný. Mezi hlavní preventivní metody ochrany proti poklesům teplot v době vegetace patří výběr vhodného stanoviště, nebo výběr pozdě rašících odrůd. Tyto aspekty by měly být v plném rozsahu akceptovány zejména při zakládání nových výsadeb. U plodných vinic je pak nutné volit některé z alternativních opatření, které poškození keřů nízkými teplotami v maximální míře omezí.
Nejčastější příčinou nízkých přízemních teplot s hodnotami pod 0 °C v době vegetace je proudění chladného arktického vzduchu z vyšších zeměpisných šířek nebo východní kontinentální proudění vzduchu na naše území. Často se jedná o advektivní přímrazky, s rozsáhlou plošnou působností. Tyto teplotní poklesy se mohou vyskytovat během dne i noci, často několik po sobě jdoucích dní. Obvykle to bývá v případech, kdy se po proniknutí studeného vzduchu na dané území vyjasní a utiší se vítr.
Další skupina přízemních mrazíků je vyvolána v důsledku radiační inverze, ke které dochází v nočních hodinách. Podstatou je prudké ochlazování přízemních vrstev atmosféry od rychle chladnoucího půdního povrchu na rozdíl od vyšších vrstev. Výskyt a intenzita těchto teplotních poklesů výrazně závisí na reliéfu terénu. Nejvíce se projevují v dolinách, kde se hromadí těžký chladný vzduch z okolních vyšších svahů pod lehčími a teplejšími vrstvami.
Text
prof. Ing. Patrik Burg, Ph.D.,
Ing. Michaela Vaidová,
Ing. Alice Čížková,
MENDELU v Brně,
Zahradnická fakulta, Lednice,
Ústav zahradnické techniky
Foto archiv výrobců a uživatelů
Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 3/2018.