15.07.2018 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sortiment rozšiřují podle požadavků trhu

Tradiční dodavatel mladého materiálu chryzantém, pelargonií, petunií a dalších balkónových a záhonových květin, impatiens množených vegetativně i letniček, tak lze ve zkratce vystihnout Zahradnictví Cinke, s. r. o., v Žatci. Co všechno se vlastně ukrývá pod pokličkou zahradnického podniku, kde hraje významnou roli ruční práce?

V současnosti největší tuzemský množitel chryzantém se neustále snaží vycházet vstříc požadavkům zákazníků a doplňuje sortiment o nové kvalitní odrůdy. Elitní materiál chryzantéma petunií pochází z Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v. v. i., v Průhonicích. Mladé rostliny chryzantém se v Žatci pěstují již od padesátých let minulého století. Po smrti majitele se firma Ing. Petr Cinke transformovala v roce 2012 do současné podoby, právního subjektu Zahradnictví Cinke s. r. o. Jednatelkou firmy je Monika Hesounová, dcera původního majitele. S vedoucím zahradnické výroby Ing. Vítem Nachlingerem a jeho manželkou, vedoucí Zahradního centra, Ing. Marcelou Nachlingerovou, jsme měli možnost nahlédnout do zákulisí výroby květin.*

„Sezóna nám nekončí tím, že vyprodáme v květnu skleníky, navazujeme množením a sázením nových matečnic pelargonií, letniček, petúnií a chryzantém pro příští sezónu. Každoročně vypěstujeme několik set tisíc sazenic chmele. Množení jednotlivých kultur rostlin na sebe dobře navazuje,“ vysvětlil Ing. Nachlinger.

Díky rozšíření sortimentu Zahradnictví Cinke s. r. o. efektivněji využívá pěstební plochu o rozloze téměř jednoho hektaru i pracovní sílu. V podniku pracuje 21 stálých zaměstnanců, z toho čtyři muži, v sezóně zaměstnávají brigádníky. „Máme dobrou zkušenost s Úřadem práce, ale najít vhodného zaměstnance stojí značné úsilí. Na zaučení ve skleníku potřebuje pracovník zhruba rok, ale optimální výkon získá asi po třech letech. Projeví se to zejména u množení a expedice – nový zaměstnanec je pomalejší nebo dělá chyby. Neustále je potřeba jej kontrolovat zkušenějšími zahradníky,“ podotkla Ing. Nachlingerová.

Foto archiv firmy Cinke

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 7/2018.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down