13.07.2023 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sněmovna schválila nové podmínky pro takzvané pestré osivo

Takzvané pestré osivo, oficiálně ekologický heterogenní materiál, bude možné snáze uvádět na trh. Nově by mělo stačit pouze to, že ho pěstitel oznámí příslušnému úřadu členského státu EU. Osivo a sadbu náležející k ekologickému heterogennímu materiálu je možné uvádět do oběhu od 1. ledna 2022 díky evropskému nařízení z roku 2018. Úpravu podmínek přináší novela zákona o oběhu osiva a sadby, kterou dnes schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát.

Ekologický heterogenní materiál, označovaný někdy jako pestré osivo, je druh rozmnožovacího materiálu, především osiva, který se od klasického rozmnožovacího materiálu liší tím, že nemusí náležet ke konkrétní odrůdě. Odrůda musí být registrovaná a osivo musí být certifikované. Vláda ale v důvodové zprávě uvádí, že zájem ze strany dodavatelů o ekologický heterogenní materiál je zatím minimální. Na tento materiál se budou vztahovat požadavky například na klíčivost nebo na informace na obalech. Nebude mít ale stanovené uznání v jedné z certifikačních kategorií jakožto podmínku uvedení osiva nebo sadby do oběhu.

Zákon zohledňuje i další novinku z evropského nařízení. Jde o možnost registrace nově vyšlechtěné odrůdy jako ekologické odrůdy vhodné pro ekologické zemědělství. Zavádí se i možnost dobrovolné registrace některých odrůd náležejících k druhu uvedenému v druhovém seznamu, tedy v příslušné vyhlášce z roku 2010.

Na návrh zemědělského výboru Sněmovna částečně zúžila povinnost zemědělců evidovat elektronicky hnojiva a další látky a poskytovat tyto údaje úřadu. Zemědělský výbor navrhl posunout hranici, od níž musí zemědělci vést evidenci použitých hnojiv a dalších látek a posílat tyto informace úřadu. Současný zákon stanoví hranici 20 hektarů. Výbor navrhl kromě jiného, aby se od příštího února zvýšila na 200 hektarů, od ledna 2025 se sníží na 100 hektarů a od ledna 2026 se vrátí zpět na 20 hektarů. Zemědělci se však podle poslanců nestíhali do systému registrovat.

Na základě pozměňovacího návrhu skupiny koaličních poslanců v čele s Karlem Smetanou (KDU-ČSL) přidala Sněmovna do zákona opatření pro používání mobilních čisticích zařízení pro osiva. O jejich použití začíná být podle nich mezi dodavateli osiva zájem. "Opatření jsou nutná k tomu, aby Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský mohl i v případě použití těchto mobilních zařízení vykonávat činnosti v rámci povinného uznávacího řízení a kontrolu uvádění osiv do oběhu," uvedli. Další část jejich návrhu, kterou Sněmovna rovněž schválila, má usnadnit sledovatelnost rozmnožovacího materiálu. Tento materiál má být jednoznačně označen ve všech fázích výroby. Požadavek na sledovatelnost podle nich vyplývá z praxe.

Zdroj: ČTK*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down