19.10.2005 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sněmovna podpořila ekologické pěstování ovoce a vinné révy

Zemědělci, kteří pěstují ovoce a vinnou révu ekologicky šetrným způsobem, dostanou státní podporu. Počítá s tím novela zákona o ekologickém zemědělství, kterou dnes schválila sněmovna.

Pěstitelé dostanou podporu ve výši 3940 korun na hektar u ovoce a 4655 korun na hektar u révy. S finančním příspěvkem mohou počítat i včelaři, kteří chovají včely v národních parcích a chráněných krajinných oblastech.
Podle odhadů ministerstva zemědělství mohou zemědělci přihlásit asi 3000 hektarů, a podpory si tak vyžádají zhruba 120 milionů korun. Integrovaný systém pěstování zeleniny a ovoce, který znamená omezené používání pesticidů a umělých hnojiv a postupy ohleduplnější k životnímu prostředí, v tuzemsku funguje zhruba osm let. V Evropě se pěstuje v rámci integrovaných systémů, které jsou určitým přechodem mezi běžným postupem a ekologickým hospodařením, až 80 procent produkce ovoce. V tuzemsku je to asi 35 procent; cílem schválené novely je tento podíl navýšit. Dotace mají pěstitelům kompenzovat zvýšené náklady a nároky spojené s postupem šetrnějším k přírodě, uvedlo MZe. Kromě pěstitelů dostanou státní podporu i včelaři, kteří vyrobí takzvaný "ekologický med". Nárok na tuto ochranou známku
bude mít pouze med, který pochází z chovů v národních parcích a chráněných krajinných oblastech. Někteří poslanci dnes ale vyjádřili pochybnosti, zda lze vzhledem k doletu včel garantovat, že je med z těchto oblastí nezávadný. Příspěvek se nevztahuje na podnikatele, ale na lidi, kteří se včelařství věnují ve volném čase.
Podpory mají být součástí tzv. agroenviromentálních opatření,
z nichž plynou peníze například na ekologické zemědělství, údržbu travních porostů nebo péči o krajinu. Tato opatření patří do Horizontálního plánu rozvoje venkova, který financuje z pětiny stát a zbytek peněz je z fondů Evropské unie. V letošním roce by mělo jít na plán rozvoje venkova zhruba sedm miliard korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down