21.06.2022 | 05:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sněmovna asi usnadní povolování části přípravků na ochranu rostlin

Označování přípravků na ochranu rostlin čárovými kódy kvůli ochraně proti falzům Sněmovna zřejmě schválí se zjednodušením povolování některých z těchto prostředků. Přijetí pozměňovacího návrhu Josefa Kotta (ANO) k vládní novele rostlinolékařského zákona, který to předpokládá, dnes plénu doporučil zemědělský výbor.

Zjednodušené povolování by se týkalo těch přípravků na ochranu rostlin, které byly povoleny podle předpisu EU pro trh jiného členského státu ze zóny, do níž patří i Česko. Vyžadovat u nich vyhodnocení rizik i v ČR je proto podle Kotta bezpředmětné. Komodity ošetřené těmito přípravky se navíc dovážejí a prodávají. Kott také uvedl, že český trh je malý a firmám se zde nevyplatí přípravky registrovat.

Ve falšovaných prodejích pesticidů je Česko nad evropským průměrem. Falzifikáty dovážené do ČR představují podle důvodové zprávy 17,8 procenta z prodejů za 930 milionů korun. V EU jde o 13,8 procenta.

Údaje o pohybech přípravků po republice se budou zaznamenávat do úložiště dat. Nový systém tak umožní jejich sledování v každém článku distribuce. Úložiště bude spravovat ministerstvo zemědělství.

Systém by měl vést podle důvodové zprávy ke snížení nebezpečí škod na zdraví lidí a zvířat a na životním prostředí, které mohou vzniknout použitím nepovolených přípravků. Měl by zároveň přispět k lepší identifikaci zdrojů znečištění.

Zemědělci by podle novely povinně odevzdávali evidenci použitých přípravků a pomocných prostředků na ochranu rostlin elektronicky. Nemuseli by pak odevzdávat výkazy.

Novela také zavádí nová vymezení pro přemnožené organismy, které mohou působit hospodářské škody, a pro hranici škodlivosti. V souvislosti s nedávným přemnožením hrabošů předloha upravuje také postupy Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského v případech vzniku kalamitních stavů způsobených značným rozšířením škůdců.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down