25.08.2005 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Smuteční vazba v podání Maria Claudia Bertuccia

V polovině května připravila firma Nixe pro své zákazníky v Radošovicích u Strakonic předváděcí akci s názvem Móda pro vaše květiny a dárky. Své umění zde předváděl italský aranžér a florista Mario Claudio Bertuccio a jeho italský tým. Vytvářená aranžmá byla tématicky rozdělena na smuteční vazbu a dekorace stolů na jaře, v létě, na podzim a v zimě.

Vystoupení na pódiu zahájil Mario Claudio Bertuccio ve svižném tempu, které si udržoval během celého odpoledne. Velmi rychle navázal kontakt s publikem, čemuž napomohlo velmi kvalitní tlumočení Jany Trojanové z firmy Nixe.
Podle názoru Claudia Bertucciho lze zkušenosti z Itálie lze uplatnit i v naší republice. Itálie je typická zájmem pozůstalých o vazby velkých rozměrů, které lze donést a umístit do smuteční síně na různých stojanech. Na rozdíl od minulosti, kdy byly oblíbené podlouhlé tvary se dnes více se používá kulatá forma.
Mario Claudio Bertuccio představil alternativní práce, které prezentoval před 15 lety. Jedná se o věci jednoduché, lehké, které dovolují, aby florista zvládl vazbu i rychle. Je to forma objetí, vzpomínka na osobu, kterou jsme ztratili.
Účast klientů byla opět vysoká – seminář navštívilo jich 335. Po skončení předváděcí akce proběhla dražba. Výtěžek byl věnován Sdružení pro pomoc mentálně postiženým ve Strakonicích.

Vypichovaná technická vazba na hrob
Důležitou moderní pomůckou jsou polyuretanové kruhy, které jsou velmi lehké a stonky květiny do nich lze lehce napíchat, navíc se jedná o recyklovatelný materiál. Díky dostatku vody mohou květiny déle vydržet svěží. Aranžmá lze instalovat do obřadní síně nebo na hrob. Lze použít i jiné, méně obvyklé květiny. Problém s velikostí aranžmá je relativní – pokud chce aranžér nabídnout něco jiného, odlišného, jsou i náklady většinou vyšší.

Klasická kytice
Může být použita kamkoli. Velký objem a základní tvar tvoří palmové listy, které lze nahradit i menšími cykasovými listy.

Kytice na smuteční knize
Novinka (prototyp), kterou Claudio Bertuccio představil v Itálii letos v květnu. Na jedné straně knihy je místo pro aranžovací hmotu, na druhé je místo pro fotografii zesnulé osoby. Kniha se může umístit na rakev, stojánek u rakve, stůl, nebo na hrob.

Věnec na zavěšení
Květiny jsou vypíchány do aranžovací hmoty. Lze ho instalovat k rakvi, pověsit na dveře kaple, případně v menším provedení umístit nad dveře.

Vypichované srdce
Pro tuto vazbu vypichovanou do aranžovací hmoty. Lze použít jakékoli květiny.

Slza na rakev
Aranžmá vytvořené tak, aby se mohlo položit na hrob nebo rakev. Výhodou je delší trvanlivost květin s dlouhými stonky. Vazba ve tvaru slzy se v Itálii používá jako náhrada věnce. Podle zkušeností floristy je vytváření pro květináře výhodnější, protože vydrží déle, je jednoduché a rychlé, lze použít libovolné květiny A také dosáhnout většího zisku.
Obecně platí, že čím menší květiny se použijí, tím větší množství jich musí být. V tomto aranžmá je 20 růží, 10 kusů delfínia, pět anturií, pět Moluccella laevis, osm chryzantém, to je 50 květů, ale pokud byly použity gerbery nebo karafiáty, bylo by jich zapotřebí 100 a více. Vazba by navíc neměla takový efekt.

Smuteční aranžmá na zavěšení
Konstrukce (mřížka vyplněná aranžovací hmotou) dovoluje velmi dobře pracovat s květy. Květinář nesmí zapomenout, že rostlina je vytvořena ze 70 % listy a 30 % květy. Důležité je umět využívat listy, které mají menší hodnotu a vytvoří objem.
Do centra vazby se doplní nejdůležitější květy.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down