28.08.2023 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slovensko očekává nejnižší úrodu jablek za sedm let, méně bude i dalšího ovoce

Slovensko očekává letos podle odhadu nejnižší úrodu jablek za posledních sedm let, méně bude i dalšího ovoce, zejména meruněk. Úrodu poznamenaly například jarní mrazy. ČTK o tom dnes informoval státní zemědělský kontrolní a zkušební ústav, který se odhady úrody zabývá. V produkci ovoce Slovensko soběstačné není.

Dvouciferný pokles úrody ústav očekává nejen u jablek, ale i u hrušek a hlavně u meruněk. Přibližně pětiprocentní výpadek odhadl v produkci broskví.

"Letošek domácímu ovoci velmi nepřeje. Nejvíce to je poznat u meruněk, které poničily hlavně jarní mrazy. Pokud se odhady naplní, vypadá to tak, že od roku 2017 budeme mít nejnižší úrodu jablek," uvedla generální ředitelka ústavu Štefánia Buschbacherová.

Pokles produkce

Úroda jablek na Slovensku by měla klesnout meziročně o 13,6 procenta, tedy o 4227 tun. Oproti roku 2018, kdy pěstitelé sklidili přes 43 000 tun jablek, by to znamenalo pokles o téměř 17 000 tun.

Slovenští farmáři už na jaře upozorňovali na dopady chladného počasí na úrodu, a to navzdory protimrazové ochraně. Vyšší počet mrazivých nocí a nízké teploty podle nich poškodily nejen kvetoucí ovocné stromy, ale také jahodníky.

Slovensko je v produkci ovoce mírného pásma soběstačné podle odhadu slovenského ministerstva zemědělství jen z necelých dvou pětin.

Zdroj: ČTK*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down