14.02.2014 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slováčtí patrioti vsadili na kvalitu

Vína Slovácké vinařské podoblasti vynikají specifickými vlastnostmi. Díky klimatickým podmínkám tohoto regionu má na svazích úpatí Bílých Karpat pěstování révy vinné tradici sahající hluboko do historie. Velká koncentrace malých i větších vinařských podniků, které často navazují na rodinnou tradici, se odráží také v konceptech jednotlivých producentů.

Naše redakce navštívila společnost Zlomek & Vávra, která se kromě výroby vín pustila také do projektu, který vznikl na podporu a prezentaci slováckých vinařů. Ačkoliv jsou vinice Slovácké vinařské podoblasti známé díky svým kvalitním vínům a jsou turisticky vyhledávanou oblastí, chybělo zde místo, pro prezentaci vín místních vinařů. Z tohoto důvodu se tato společnost rozhodla vybudovat Galerii slováckých vín v metropoli Slováckého regionu, Uherském Hradišti. Na základě výběrového řízení, vyhlášeného městem Uherské Hradiště, uspěly v lednu 2012 se svým konceptem využití prostor sklepení bývalé jezuitské koleje.

Sázka na kvalitu

Galerii slováckých vín Vybudovala společnost VÍNO ZLOMEK & VÁVRA, s. r. o.,  v prostorách Jezuitských sklepů, které v dobách provozování jezuitské koleje sloužily jako sklad potravin, v devadesátých letech jako vinotéka a po povodních byl objekt uzavřen. Rozsáhlý prostor je ideální nejen ke skladování vína, ale také díky svému uspořádání zde bylo možné vybudovat komplex s dostatečným zázemím jak pro privátní, tak veřejné akce. V prostorách vinotéky a vinárny se prezentuje patnáct nejlepších vinařství Slovácka. Vystaveno je zde 150 vzorků vín od vinařů s produkcí kolem 20 tisíc lahví až po vinařství s produkcí 100 tisíc a více lahví. Jedná se o průřez výrobců vín celé Slovácké vinařské podoblasti. Nabídka Galerie slováckých vín je postavena na principu poskytnutí kvalitních vín v kultivovaném stylovém prostředí s historií a také na určité kultuře konzumace. Proto si milovníci vína v tomto podniku pochutnají pouze na kvalitních lahvových vínech. Každý ze zastoupených producentů má vlastní výklenek v prostoru vinotéky, kde jsou nabízená vína vystavena. Průběžně je otevřeno třicet lahví, vždy po dvou lahvích od jednoho vinaře. Zákazníci tedy nemusí kupovat celou láhev, ale mohou po menších vzorcích objevovat své nové favority buď samostatně, nebo lze využít nabídky degustačního menu. Degustační vzorky vín jsou každý týden obměňovány, takže i pravidelní návštěvníci nepřijdou zkrátka a mohou stále objevovat nové chutě. Každé víno má svůj prezentační list, s veškerými potřebnými informacemi týkajícími se vína i vinařství samotného.

Jako bonus pro návštěvníky Galerie Slováckých vín je připravena možnost ochutnávky 35 produktů společnosti Rudolf Jelínek, která má více než čtyřsetletou tradicí výroby destilátů na Valašsku, které nelze běžně zakoupit na pultech obchodů. Tato kolekce je k dostání pouze na čtyřech místech v České republice.*

Text a foto Daniela Urešová

Celý článek naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 9/2013

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down