30.08.2022 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slovácké slavnosti vína lákají na přehlídku krojů, hudbu i řemesla

Přehlídku krojů, folklorních vystoupení a řemesel nabídne 19. ročník Slováckých slavností vína a otevřených památek. V Uherském Hradišti se uskuteční o víkendu 10. a 11. září. Tradiční akce se zúčastní tisíce lidí v krojích, organizátoři očekávají za oba dny okolo 50.000 návštěvníků. Vstupné na všechny akce a atrakce je volný, řekl Antonín Mach, ředitel pořádajícího Klubu kultury Uherské Hradiště.

Zájemcům se při slavnostech představí desítky výrobců vína, stovky nadšenců z folklorních souborů a skupin, hudebních a tanečních těles i řada řemeslníků a lidových tvůrců. Jedním z vrcholů programu bude sobotní průvod krojovaných účastníků, který vyrazí v 09:00 od mařatických vinných sklepů na Masarykovo náměstí. "Zúčastní se jej téměř 50 měst a obcí z celého regionu," uvedl Mach.

Slavnostní zahájení slavností se uskuteční už v pátek na Masarykově náměstí. Sobotní a nedělní program nabídne jarmark s desítkami výrobců a prodejců prezentujících svá řemesla. Lidé se mohou těšit i na vystoupení folklorních souborů, cimbálových muzik, sborů, dechových kapel, ale též dětských zpěváků a muzikantů. Mezi hosty slavností bude maďarský lidový taneční soubor Sárvár, koncert chystá i oblíbený Hradišťan. "Je to obrovská oslava našich tradic, odkazu předků," řekl o slavnostech uherskohradišťský starosta Stanislav Blaha (ODS).

Návštěvníci na slavnosti přijíždějí nejen ze širokého okolí, ale i ze zahraničí. Po dobu konání slavností lze v Uherském Hradišti bezplatně navštívit také 23 památek včetně františkánského kláštera, jezuitské koleje, kaplí svatého Šebestiána a svaté Alžběty nebo bývalého justičního paláce. Kompletní program slavností je k dispozici na webových stránkách.

Po dobu konání slavnostního průvodu budou v sobotu od 09:00 do 12:00 uzavřeny pro dopravu Sokolovská a Všehrdova ulice a také Palackého náměstí. Od pátečního odpoledne zůstanou až do neděle uzavřeny pro motoristy Poštovní a Nádražní ulice a též Masarykovo náměstí. V sobotu je nutné počítat také s uzavírkou Vinohradské ulice.

Předloni se Slovácké slavnosti vína a otevřených památek kvůli opatřením proti šíření koronaviru neuskutečnily. Loni ano, avšak protiepidemické restrikce jejich program znatelně ovlivnily.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down