29.08.2023 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek budou v Uherském Hradišti 20. rokem

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek se letos v Uherském Hradišti budou konat 20. rokem. Nabídnou přehlídku krojů, folklorních vystoupení a řemesel. Akci navštěvují tradičně desítky tisíc lidí, řada z nich v krojích. Konat se bude 9. a 10. září. Nabídne téměř sto pořadů a koncertů zdarma, řekl dnes novinářům Antonín Mach, ředitel pořádajícího Klubu kultury Uherské Hradiště.

Návštěvníkům se představí výrobci vína, folklorní soubory, hudební a taneční skupiny, řemeslníci i lidoví tvůrci. Otevře se více než 20 městských památek. Akce se konají v ulicích a na náměstích historického města, ale i v parcích , na veřejných prostranstvích a skanzenu Rochus. "Fenomén Slovácké slavnosti vína je takový, že kromě akcí v programu vznikne řada spontánních akcí, kdy lidé skončí své účinkování a vytvoří někde další skupinku s návštěvníky a žijí slavnostmi dál," uvedl Mach.

Krojové přehlídky

Ki letošnímu jubileu vyjde retrospektivní brožura Krojové přehlídky. Věnuje se pořadu, v němž se každý rok na slavnostech představují kroje a zvyky. Vyjde k poctě autorkám pořadu, etnografkám Ludmile Tarcalové a Martě Kondrové. Letošní krojová přehlídka představí v neděli oblékání poutníků při děkovných či prosebných poutích v uherskohradišťském a uherskobrodském děkanátu. Novinkou bude cyklus fotografií Marka Malůška Magické místo Uherské Hradiště. Velkoformátové fotografie budou vystaveny na nádvoří Reduty.

Slavnostní zahájení bude v pátek 8. září na Masarykově náměstí, připraven je pořad Srdce slavností. Bude poctou všem, kteří se podíleli na slavnostech v historii, představí se vystupující zúčastněných mikroregionů. Jedním z vrcholů slavností je sobotní krojovaný průvod, letos má podtitul Když slavnosti, tak pojďme slavit. Trasa průvodu povede od sklepů ve Vinohradské ulici po Masarykovo náměstí. Součástí programu bude Hradišťský jarmark či Putování Vinohradskou ulicí, kde se otevřou historické měšťanské vinné sklepy.

"Jsem velmi hrdý na to, jak slavnosti za 20 let vyrostly, jakou mají pověst a jaké jméno dělají městu i celému regionu. Slovácké slavnosti vína a otevřených památek se staly symbolem toho, co naše město a region reprezentuje – jsou spojením naší historie, nádherných památek a bohatého kulturního dědictví. Vyjma jednoho covidového roku jsme každý rok měli tu čest sledovat průvod krojovaných, jarmark v lidovém duchu a desítky kulturních akcí, které oživují naše ulice a náměstí. Tyto slavnosti nám všem umožňují nahlédnout do naší minulosti, propojit se s tradicemi našich předků a tím se spolupodílet na jejich zachování," uvedl starosta města Stanislav Blaha (ODS).

Po dobu slavnostního průvodu budou v sobotu od 09:00 do 12:00 uzavřeny pro dopravu Sokolovská a Všehrdova ulice a Palackého náměstí. Od pátečního odpoledne zůstanou až do neděle uzavřeny pro motoristy Poštovní a Nádražní ulice a též Masarykovo náměstí. V sobotu je nutné počítat také s uzavírkou Vinohradské ulice.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down