12.10.2009 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Šlechtitelská tradice v Jaroměři pokračuje

V historii českého zahradnictví najdeme období jeho vzestupu i pádu. Zatímco úspěchy v tomto oboru byly dosaženy především díky vědomostem, píli a oddanosti tehdejších zahradníků, kteří již za Rakouska-Uherska byli velice žádaní na evropských aristokratických dvorech, jeho pády byly zapříčiněny zejména neblahými politickými změnami. Jednou ze společností, jenž prošla oběma obdobími je firma Černý z Jaroměře. S úspěchy, které dosáhla v rámci svého stopadesátiletého působení ve šlechtitelské a semenářské činnosti, se odborná i laická veřejnost mohla seznámit v rámci Dnů otevřených dveří konaných v polovině července.

Město Jaroměř leží v podhůří Krkonoš a Orlických hor a je proslulé především pevností Josefov, kterou v roce 1780 nechala vystavět Marie Terezie proti případné invazi pruských vojsk. Pro zahradnickou veřejnost je však Jaroměř místem s bohatou zahradnickou tradicí, jež se do města zapsala v podobě rozsáhlých parků a zahrad. K proslavení Jaroměře jako města zahradníků velkým dílem přispěla šlechtitelská a semenářská firma Černých založená v roce 1859 Ferdinandem Hlaváčkem. O samotné historii firmy, která svými šlechtitelskými úspěchy obohatila sortiment petúnií, begónií, bramboříků a konvalinek o desítky vynikajících odrůd, se dočtete více v příspěvku Ing. Běly Svitáčkové na str. 30.

Pro laiky i odborníky
Každým druhým rokem pořádá firma Černých Dny otevřených dveří a otevře bránu svého areálu pro všechny zájemce, kteří se kromě prohlídky pokusných výsadeb a množitelských porostů mohou seznámit i s procesem šlechtění.
Akce je určena především profesionálním zahradníkům a obchodníkům se semeny. Je hojně navštěvována i zástupci měst a obcí s odboru městské zeleně.
Pokusné výsadby letniček jsou přístupné po celé léto. Častými hosty jsou i studenti středních a vysokých zahradnických škol, ale i milovníci květin kteří využívají možnosti se fyzicky seznámit s širokým sortimentem letniček a jejich kultivarů na jednom místě.
V letošním roce bylo na okrasné pole o velikosti 2000 m2 vysazeno přes 600 odrůd letniček. Druhy jednotlivých rostlin jsou v samostatných sekcích vysázeny v počtu desítek kusů od jedné odrůdy. Návštěvník tak může posoudit jednotnost daného kultivaru hned v několika parametrech, např. ve výšce, barvě a množství květu nebo hustotě olistění atd.

Bohatý sortiment letniček
V rámci kompletního sortimentu kvalitních semen květin pro profesionální použití najdete v nabídce firmy Černý vedle vlastní produkce osiva petúnií, begónii špičkové odrůdy letniček, hrnkovek, druhů určených k sušení a trvalek od předních tuzemských i zahraničních firem. Vlastnímu zařazení odrůdy do nabízeného sortimentu semen předchází její důkladné, minimálně dvouleté testování. V průběhu tohoto období se sledují charakteristické znaky dané odrůdy uváděné šlechtitelem a její vhodnost pro pěstování v našich klimatických podmínkách. Díky úspěšnému navázání obchodních kontaktů firmy s předními světovými semenářskými závody každoročně se obohacuje a obměňuje druhová i odrůdová skladba nabízených semen.
Letošní novinkou v sortimentu letniček je Ptilotus exaltatus ´Joey´, rostlina s atraktivním stříbřitě růžovým kuželovitým květenstvím dlouhým 7 – 10 cm vyrůstající z růžice stříbřitozelených listů. Sazenice vysazujeme na slunné a teplé stanoviště do propustného substrátu. Atraktivní letnička je vhodná jak k osazování nádob, tak i záhonů. Širokou nabídku ostálek sličných (Zinnia elegans) letos obohatí dvě kompaktní odrůdy dorůstající do výšky 25 – 30 cm s dvoubarevnými květy – ´Swizzle Cherry & White s bílotřešňově červenými květy a ´Swizzle Scarlet & Yellow se záplavou žlutočervených květů. Díky svému kompaktnímu tvaru a bohatému kvetení jsou obě odrůdy vhodné k pěstování jako hrnkové rostliny, uplatnění rovněž najdou při osazování letničkových záhonů. Nový kultivar Salvia patens ´Blue Angel´ rozšiřuje barevnou škálu těchto hojně používaných letniček o ultramarínově modrou. Nádherné květenství je složené z trubkovitých květů o velikosti až 6 cm. V záhonových výsadbách, kde dorůstá výšky 65 cm je tento kultivar šalvěje nepřehlédnutelný.

Úspěchy ve šlechtění petúnií
Firma Černý je u nás i ve světě proslulá především díky svým vynikajícím výsledkům ve šlechtění petúnii, begónií a bramboříků. Se šlechtěním těchto druhů bylo v Jaroměři započato v roce 1928 Františkem a Marií Černých. Prvním šlechtitelským úspěchem byla v roce 1934 původní odrůda petúnie ´Karkulka´, po které následovala celá řada tzv. jaroměřských trpasličích petúnií, včetně plnokvětých odrůd. Do dnešních dnů si svoji popularitu např. udržela nádherná plnokvětá petúnie ´Pozdrav z Jaroměře´. Revoluční převrat ve šlechtění petúnií nastal po druhé světové válce, kdy syn Františka Černého – Jan začal ve šlechtění uplatňovat metodu heterosis. V roce 1960 tak byla na trh uvedena první československá hybridní odrůda petúnie ´Lavina Bílá F1´. Skupina převislých petúnií ´Lavina F1´ dnes nabízí osm barevně odlišných odrůd, nechybí mezi nimi např. lososová, modrá a pro petúnie zcela neobvyklá žlutá. Především prodejci ocení vzpřímený růst těchto rostlin v počátečních fázích pěstování, který umožňuje lepší manipulaci při jejich prodeji. V pozdější fázi růstu přepadávají a vytváří skutečnou lavinu zářících květů.
Vynikající odrůdy petúnií vhodné pro pěstování v nádobách a všude kde vynikne převislý charakter rostlin najdeme ve skupině Velvet F1. Ze skupiny osm odrůd jmenujme ´Purple Velvet F1´ se záplavou sytě fialových pět centimetrů velkých květů a bohatě kvetoucí ´Salmon Shades Velvet F1´ v tmavším odstínu lososové barvy. Pravidelným přihnojováním dorůstají tyto odrůdy do délky 120 – 150 cm. Nováčkem v této skupině je rovněž růžová petúnie ´Rosa Vein Velvet F1´ s výraznou tmavě růžovou nervaturou, která dodává květu určitou hloubku a výraznost.
Vitálním růstem, množstvím a velikostí květů a dobrým zdravotním stavem mohou odrůdy ze skupiny Velvet F1 úspěšně konkurovat vegetativně množeným převislým odrůdám. Jejich dekorativní hodnota rovněž vynikne v závěsných nádobách a košících, kde tvoří vodopády květů. Lze je použít i pro kobercové výsadby. Návštěvníci letošních Dnů otevřených dveří měli jedinečnou příležitost poprvé shlédnout skutečně převislou velkokvětou petúnií typu grandiflora množenou semeny ´Diamond Perly Shades F1´. Bohatě větvená odrůda se uplatní jak v záhonových výsadbách, kde vytváří 20 cm vysoké kvetoucí koberce, tak především v závěsech. Osmdesáticentimetrové převisy jsou doslova obsypány 7,5 – 8 cm velkými květy světlé perleťově fialové barvy. Díky dobré odolnosti vůči chorobám a vysoké dekorativní hodnotě dosažené v našich klimatických podmínkách je předurčena se stát velice populární velkokvětou převislou petúnií. V současné době společnost Černý usilovně pracuje na dalších barevných variacích v této skupině. Podle slov RNDr. Jana Černého, hlavního šlechtitele společnosti, můžeme očekávat v průběhu dvou až tři let uvedení dalších dvou barevných kultivarů těchto neobyčejných petúnií.

Nepřeberná škála begónií
Dalším rostlinným druhem, který již desítky let obohacuje firma Černý novými kultivary jsou begónie. Ze širokého sortimentu Begonia semperflorens vás rozhodně zaujme košatá a bohatě kvetoucí odrůda ´Tango Červená F1´ uvedená na trh v roce 2002. Na výstavě Flora Olomouc v roce 2003 získala za svůj kompaktní habitus a intenzivně červené květy cenu Novitas Olomucensis.
Na pokusném poli nemůžete přehlednou dvě odrůdy Begonia tuberhybrida gigantea. První z nich je ´Pin-Up Flamme F1´s 25 cm velkými jednoduchými květy s výrazně tmavě oranžovým okrajem květu a zlatožlutým středem.
Růžovým okrajem květu a bílým středem se naopak může pochlubit druhá kompaktní odrůda ´Pin-Up Rosa F1´. Velkou pozornost návštěvníků si rovněž získalo několik odrůd Begonia tuberhybrida pendula ze skupiny Chanson. Obliba těchto převislých begónii každoročně stoupá především pro jejich bohaté květenství. Kamélovité květy o velikosti 6 – 8 cm vykvétají na dlouhých stopkách. Pokud jsou rostliny pravidelně přihnojovány, vytvářejí nádherné 30 – 45 cm dlouhé převisy. Z bohaté škály barev vynikají především dvě dvoubarevné odrůdy ´Chanson Dvoubarevná růžovobílá F1´ s bílým květem s výrazně růžovými okraji okvětních plátků a ´Chanson Dvoubarevná oranžově žlutá F1´ s výraznou barevnou kombinací žlutého květu s intenzivně oranžovými okraji okvětních plátků. V současné době probíhá testování další potenciální odrůdy, jenž by rozšířila skupinu převislých begónií Chanson o krémovou barvu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Komentáře k článku

  1. Jsme důchodci zN ového Města nad Metují a okolí a 3.října v pátek končímě výlety v roce 2014 mohli bychom se u Vás zastavit na krátkou prohlídku ve 13. hodin. Děkuji za zprávu ,je nás 45. S přáním hezkého dne Josef Matuška Ohnišov č. 91 517 84

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down