11.10.2005 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slavomír Černý pětašedesátníkem

Mezi nejznámější a nejúspěšnější zahradníky v naší republice určitě patří Slavomír Černý. V oborech školkařství, zahradní architektura a realizace sadovnických úprav pracuje bez přerušení téměř 50 let a na všech profesních postech, které zastával, dosahoval a stále dosahuje vynikajících výsledků.

Se Slávkem Černým jsem se seznámil před více než 35 lety v Orlických horách. V té době byla dokončena rekonstrukce hotelu Šerlišský mlýn a on zde podle vlastního projektu vytvářel pohádkové ozelenění. Od té doby jsme ve stálém obchodním, odborném a osobním kontaktu. Léta běží a ač se tomu nechce věřit, stále šarmantní a nestárnoucí Slávek Černý oslavil 65. narozeniny.
Narodil se 18. července 1940 v nevelké vesničce Příhrazy u Turnova, tedy v srdci Českého ráje. Obecnou školu navštěvoval ve Žďáru u Mnichova Hradiště a měšťanskou školu (změněnou na Osmiletou střední školu) v Turnově. Protože pocházel ze zemědělské rodiny musel po jejím absolvování nastoupit v roce 1954 na zemědělskou školu. Slávek měl krásný vztah k přírodě i k umění a proto si pro další studium vybral Střední zahradnickou technickou školu Mělník, která tradičně byla a stále je na vynikající odborné úrovni. Tu ukončil zdárně složenou maturitou v roce 1958. Po maturitě nastoupil jak bylo tehdy předepsáno, na umístěnku, do zaměstnání v Obchodu ovoce a zelenina Pardubice. Po 1,5 roce odešel do podniku Sady a parky města Pardubic, kde projektoval a realizoval sadovnické úpravy.
V roce 1962 po ukončení základní vojenské služby nastoupil Slávek Černý do Komunálního podniku Chrudim jako vedoucí projekce a realizace sadovnických úprav, kde setrval do roku 1970. Zde od roku 1972 do roku 1982 působil také jako vedoucí zahradnického střediska, skládajícího se z okrasných školek, projekce a realizace zeleně.
Od roku 1982 pracoval Slávek Černý v podniku Sempra a pod jeho vedením vznikla v Klešicích u Heřmanova Městce nová školka, která měla k dispozici mnohahektarovou rozlohu pozemků vhodných ke školkařské činnosti. Z minulého pracoviště si do Klešic přivedl i svoje nejbližší spolupracovníky a začal se zde pěstovat sortiment alejových stromů, včetně roubovaných. Byla vybudována nová kontejnerovna s panelovými cestami, dále zřízena závlaha a na tehdejší dobu to byla školka na solidní odborné úrovni s dobrým technickým vybavením.
V roce 1990 Slavomír Černý školku v Klešicích privatizoval a ta dále působí pod názvem Školky Alej Klešice. I nadále velký podíl produkce tvoří alejové stromy a soliterní jehličiny ve volné půdě, ale pěstují se zde i dřeviny v 2 – 10 litrových kontejnerech.
Odběratelé jsou s kvalitou rostlin spokojeni, protože stromy vypěstované v Klešicích jsou odolné a mají stoprocentní ujmutí. Jsou vypěstovány v klimatických a půdních podmínkách, v jakých porostou na trvalém stanovišti.
Pan Černý je přesvědčen, že jím budované školky v Klešicích v budoucnu nezaniknou. Syn Petr absolvoval Střední zahradnickou školu v Mělníce a následně Zahradnickou fakultu v Lednici na Moravě MZLU Brno. Zatím má svoji sadovnickou firmu, avšak v blízké době mu přibude i školka v Klešicích, kterou má od svého otce převzít. Ve školce pracuje také dcera Magda, která má ekonomické vzdělání a v budoucnu by měla převzít celou administrativu.
Slavomír Černý je vedle odborně zdatného zahradníka i veřejně činným, po mnoho let byl členem předsednictva Svazu školkařů ČR. Je vynikajícím společníkem a mezi kolegy oblíbený. Za všechny české školkaře chceme tímto popřát Slávomíru Černému k jeho narozeninám pevné zdraví a radost z dobře vykonané práce.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down