22.06.2022 | 05:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Skvrnitost listů třešně (Blumeriella jaapii)

Skvrnitost listů třešně, způsobená houbou Blumeriella jaapii (syn. Coccomyces hiemalis Higgins) je jednou z nejzávažnějších chorob višní a třešní. Choroba napadá především listy. Napadené listy předčasně opadávají, u silně napadených stromů dochází k odlistění již v polovině léta. Tato choroba celkově snižuje vitalitu stromů, v zimě snižuje odolnost pupenů a dřeva proti mrazu. Skvrnitost listů třešně je rozšířená v oblastech Severní Ameriky a v Evropě. V Evropě byl první výskyt potvrzen v polovině 20. století (Schuster, 2004). 
 

Po napadení houbou se na řapících a stopkách objevují drobné vínově zabarvené skvrny, později ohraničené. Postupně dochází k narůstání počtu skvrn, spojování a následně k nekrotizaci. Na rubu skvrn vzniká bělavý povlak konidií. Listy postupně červenají, žloutnou a dochází k předčasnému opadu. Choroba nejdříve napadá staré listy. Ojediněle bývají napadeny i stopky plodů a plody, na nichž se choroba vyznačuje okrouhlými šedočernými skvrnami, skvrny často splývají a deformují plod (menší). 

Životní cyklus

Patogen přezimuje na opadaných listech. Na konci května se v pletivech listů vyvíjejí a vyzrávají plodničky apotecia, a v nich ve vřeckách askospory. V acervulích se diferenciují nepohlavní konidie. Primární infekce jsou způsobeny askosporami i konidiemi. K vyklíčení askospor, konidií je potřeba ovlhčení, proto k infekcím dochází především za deštivého a teplejšího počasí, kdy spory pronikají do listu skrz listové průduchy. V průběhu vegetace pak probíhají další sekundární infekce listů konidiemi.

Ochrana Prevencí ochrany je volba vhodného stanoviště, výběr odrůdy, řez koruny. Mezi citlivé odrůdy řadíme Morela pozdní, Fanal, Kelleris, Morellenfeuer. Jelikož choroba přezimuje na napadeném listí, je na podzim důležitou ochranou důkladné odklizení a likvidace listí. S chemickou ochranou se začíná v období primárních infekcí, což je obvykle koncem května do poloviny června. První ošetření se provádí buď preventivně tři až čtyři týdny po odkvětu třešní nebo lze ošetřovat až po signalizaci možné infekce.

Text a foto Mgr. Michaela Kracíková, Mgr. Zuzana Haňáčková, VŠÚO Holovousy s. r. o.

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 6/2022.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down