22.01.2022 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Škůdci polní zeleniny v roce 2021

V roce 2021 byl výskyt škůdců polní zeleniny průměrný až podprůměrný. Početnost byla negativně ovlivněna studeným a vlhkým jarním počasím. Vyšší škodlivost byla zjištěna u květilek, můry zelné a kapustové, krytonosců a třásněnek na zelí.

Rok 2021 nebyl pro škůdce polní zeleniny příznivý. Většina druhů měla průměrný nebo podprůměrný výskyt, což se projevilo i nižším poškozením rostlin. Deštivé počasí naopak vyhovovalo některým chorobám a podmáčené části pozemků komplikovaly sklizeň. Průběh počasí byl nestálý a znesnadňoval prognózu výskytu škůdců na delší období. Zejména v první půlce vegetace bylo běžné, že se z týdne na týden měnily výrazně početnosti jednotlivých druhů. Jeden týden byly porosty čisté, další týden nalétla početná migrační vlna s náběhem na kalamitu, a další týden se většina škůdců „ztratila“ a zůstalo pouze několik jedinců a příznaky poškození.

A jaký bude výskyt škůdců v letošním roce? To v tuto chvíli nelze odhadnout. U většiny druhů bude záležet na průběhu počasí v jarním období, které rozhoduje o početnosti prvních generací. Riziko vyšší škodlivosti lze očekávat u můry kapustové, která byla na podzim místy přemnožená a do dalšího roku přezimuje více kukel. Vyšší riziko poškození brukvovité zeleniny bude tradičně na pozemcích v blízkosti ozimé řepky, která je zásobárnou některých škůdců zeleniny.

Text a foto Ing. Kamil Holý, Ph.D., Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 1/2022 s tématem měsíce Zelinářství.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down