13.06.2016 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Škůdci cibulovin a ochrana proti nim – 2. díl

V této druhé části příspěvku jsou uvedeny převážně druhy škodící na cibuli a póru, ale příležitostně mohou škodit i na česneku. Přehled přípravků povolených v ČR do cibulovin, včetně přípravků povolených pro ekologické pěstování zeleniny je uveden v první části příspěvku.

Třásněnka zahradní (Thrips tabaci), třásněnka úzkohlavá (T. angusticeps)

Třásněnky jsou hospodářsky významnými škůdci, zejména na cibuli a póru, ale mohu škodit i na česneku a dalších druzích cibulové zeleniny. Při silném výskytu dochází ke zpomalení růstu rostlin a výnos klesá. Třásněnka zahradní je široký polyfág, který působí významné škody na brukvovité zelenině a dalších plodinách. Třásněnka úzkohlavá je také polyfágní, ale preferuje cibuloviny.

Po sání třásněnek jsou na cibuli, póru ale i dalších cibulovinách nápadné stříbřitě bílé skvrny v pruzích podél listů. Celý porost se bělošedě zabarvuje. Dochází ke ztrátě asimilační plochy. Třásněnky na cibulovinách mají tři, v teplých letech až čtyři generace v roce. Dospělci přezimují často na hostitelských rostlinách (ozimá cibule, pór). Na cibuli je maximální výskyt vylíhlých nymf v paždí nejmladších listů. Na cibulovinách se poměr mezi oběma druhy třásněnek mění mezi roky i v průběhu jednoho roku může převládat na daném porostu jeden nebo druhý druh.

 Nálet třásněnek do cibulovin lze monitorovat pomocí žlutých misek. Misky se umisťují do porostů ozimé cibule již počátkem května, aby se zachytily první přelety dospělců přezimující generace. Po zjištění letové vlny, zachycení hromadného termínu přeletu (v miskách se objeví v průměru za tři až čtyři dny více než deset nebo desítky jedinců třásněnek), se doporučuje zahájit ošetření kontaktními insekticidy.

Text

prof. RNDr. Ing. František Kocourek, CSc.,

VÚRV, v. v. i.

Foto J. Rod

Celý článek naleznete v Zahradnictví č. 6/2016.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down