Školky pod fólií

Atro Rýmařov, s. r. o., patří mezi deset největších pěstitelů lesního a okrasného sadebního materiálu v naší republice. Jako jediná z lesních školek se rozhodla investovat do výstavby čtyř fóliových krytů, které umožňují, díky vytvoření téměř ideálních mikroklimatických podmínek, rychlý přírůst především v prvních fázích růstu sazenice.

Výstavbu prováděla firma Foliové stavby, s. r. o., z Václavova u Bruntálu, oficiálně zastupující holandského výrobce fóliovníků Rovero systems.
Moderní pěstební technologie
Všechny fóliovníky jsou 44 m dlouhé, 10,6 m široké a 5,2 m vysoké. Stavba byla prováděna po dvoumetrových sekcích. Pro zajištění dlouhé životnosti jsou všechny konstrukční prvky žárově zinkovány. Konstrukce je potažena dvojitou fólií, do prostoru mezi oběma vrstvami je vháněn ventilátorem (s časovým čidlem) vzduch, který působí jako izolační vrstva. Druhou funkcí vzduchu je napínání fólie. Životnost fólií je pětiletá. V čelech fóliových krytů je použit dutinkový polykarbonát, ze kterého jsou vyrobena i posuvná vrata. Ventilaci zajišťuje průběžné okno (po celé délce) umístěné ve hřebeni. Důležitým komponentem je automatická meteostanice která ovládá činnost ventilace a plynový teplovzdušný kotel. Informace dodávají stanici senzory na měření rychlosti a směru větru, o srážkách, venkovní i vnitřní teplotě a vnitřní relativní vlhkosti.
Na vybavení fóliových hal se podílela také firma Tubus Rýmařov, s. r. o., (založil majitel Atro Rýmařov) instalací fóliového rukávce, napojeného na plynový kotel, ze kterého teplý vzduch volně stéká po stěně k pěstované kultuře. Ve fóliovnících je instalována mostová závlaha, která zajišťuje závlahu teké venkovní kontejnerovny. Závlahové zařízení koná rovnoměrný, přímočarý pohyb přes celou délku kryté plochy a rovnoměrně aplikuje dávku vody (postřik, mlžení), případně pesticidu. Most je vertikálně stavitelný podle výšky pěstované kultury.
Pro pěstování v kontejnerech bylo nutné podlahu zpevnit navážkou makadamu.
Školka
Atro Rýmařov bylo založeno před více než deseti lety. Hlavní činností bylo a je zajišťovat dostatek kvalitního školkařského materiálu pro lesní výsadby. V současnosti zde pracuje 20 stálých zaměstnanců, kterým v sezóně pomáhá ještě 80 brigádníků. Jejich náplní je kromě školkařské práce i realizace venkovních výsadeb.
Množství vypěstovaných sazenic (2 miliony ks) řadí firmu na desáté místo mezi lesními školkami v republice. Patří ale k největším pěstitelům lesních sazenic v sadbovačích. V nabídce nalezneme celý sortiment dřevin, mezi nimiž hraje prim buk (1 mil. ks).
Kromě krytých ploch (2000 m2 nových fóliovníků a 8000 m2 nevytápěných skleníků LUR), venkovních pěstebních ploch a kontejnerovny je provoz vybaven chladírnou na uskladnění a přípravu osiv. Chladicí boxy pojmou až deset tun osiva, které si v těchto podmínkách udrží klíčivost i několik let.
Podle slov majitele Ing. Zbyňka Balhara lze díky nově postaveným halám zkrátit pěstební dobu sazenic ze dvou let na čtyři měsíce. Předností sazenic v kontejnerech je téměř bezztrátová ujímavost, možnost prodloužení doby zalesňování v pozdním jarním a pozdním letním období, eliminace šoku z přesazení a již prvním rokem lze pozorovat zvýšený přírůst. Mírně vyšší pořizovací cena oproti prostokořeným sazenicím je na druhé straně vyvážena až 30% úsporou nákladů potřebných na zajištění hekteru lesní kultury.
Díky krytým plochám se vypěstují za rok dvě generace (po výsevu a šesti týdnech ve fóliovníku se dopěstování provádí venku). Nevýhodou lesního školkařství je 50% využitelnost krytých ploch během roku.
O vhodnosti fólivníků pro školkařství Zbyněk Balhar nepochybuje, je s nimi velmi spokojen. V nejbližší době plánuje zvýšit roční produkci na 3,5 mil. sazenic. Ve spojení s portálovým postřikovačem vykazuje celý systém řešení, které by jistě uvítal i nejeden šklkař okrasných, případně ovocných dřevin. Stačí se přijet podívat a posoudit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *