Školkařské novinky veletrhu Groot Groen Plus

Uplynulý ročník mezinárodního školkařského veletrhu Groot Groen Plus, který se každoročně koná v nizozemském Zundertu, nabídl řadu školkařských novinek. Porota Královské zahradnické společnosti (KVBC) vybírala z devatenácti ty nejlepší.

KVBC dospěla k závěru, že kvalita všech rostlin je dobrá, avšak u některých byly vlastnosti podpořeny řezem. Tento faktor hrál stěžejní roli při finálním rozhodování o udělení cen. Zásadní otázkou bylo, do jaké míry si dané kultivary zachovají své vlastnosti v péči laiků.

Ficus carica Little Miss Figgy 

Zlatou medaili udělila KVBC zakrslé formě Ficus carica. Porota ocenila prezentaci, vzhled a uniformitu rostlin. Rozhodujícími faktory hodnocení byly efektní, zdravé, pevné a hluboce laločnaté listy temně zelené barvy s krátkými internodii. Odrůda vyniká bohatou plodností. Na jaře a na podzim vytváří na větvích spoustu velkých, sladkých, vínově zbarvených fíků. Velmi snadno se množí. Dorůstá do výšky 90 centimetrů. Dobře snáší sucho. Ideální je propustný substrát, snáší i těžší a vlhčí půdy. Preferuje plné slunce, dobře prosperuje i v polostínu. Ficus carica Little Miss Figgy ocení zimní řez po opadu listů. Hodí se zejména do malých jedlých zahrad, atrií, na balkóny a terasy. Mrazuvzdornost má do –15 °C, našich podmínkách je vhodné tuto odrůdu pěstovat jak přenosnou nádobovou rostlinu. Ficus carica Little Miss Figgy uvedly na trhspolečnosti Van der Peijl Tuinplanten z Zundertu a Handelskwekerij G. Hoogenraad BV z Ederveenu. Na veletrhu jej prezentovala nizozemská společnost Plantipp BV.

Ligustrum lucidum Bokrascreen (Green Screen)

Foto_GrootGroen (2) První ze tří stříbrných medailí získal kultivar Ligustrum lucidum Bokrascreen. KVBC zaujalo husté větvení, kompaktní vzpřímený růst a řidší olistění u báze. Listy má lesklé, sytě zelené, jarní výhony mají nápadně červenou barvu s bronzovými listy. Green Screen dosahuje po pěti letech přibližně dvou metrů výšky a 1,25 metru šířky. Velmi dobře snáší řez.

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 2/2024*

Podle materiálu Groot Groen Plus zpracovala Daniela Urešová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down