02.03.2012 | 04:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Školkařské novinky pro nadcházející sezónu

Na stránkách tohoto časopisu vás pravidelně informujeme o novinkách prezentovaných na evropských veletrzích a výstavních akcí. Nejvíce odrůd je tradičně představeno veřejnosti na nizozemském školkařském veletrhu Plantarium.

Novým odrůdám okrasných keřů a stromů, které byly prezentovány na 29. ročníku mezinárodního školkařského veletrhu Plantarium v nizozemskmském Boskoopu jsme se již věnovali v Zahradnictví 11/2011. Z bohatého sortimentu prezentovaných odrůd vám představíme další nové kultivary, které by mohli obohatit skladbu domácího sortimentu školkařských výpěstků.

Ligustrum ibota ´Muster´(MUSLI)
Nový kultivar ptačího zobu je atraktivní zejména barevným olistěním. Světlé šedo-zelené listy jsou po stranách krémově bíle lemovány. Na extrémně hustém keři se začátkem léta začínají vytvářet květní laty s vonnými květy, které se mění v bobule modročerné barvy (ptáky oblíbená potrava).
´Muster´ byl objeven Johanem Musterem ve Švýcarsku z výsevu Ligustrum ibota. Kultivar pojmenováný v roce 2011 uvedla na trh francouzská společnost Sapho z La Ménitre.

Leucothoe axillaris ´Opstal 20´ (TWISTING RED)
Leucothoe axillaris ´Opstal 20´ zaujme pozornost především svými zvlněnými listy, které se na slunečném stanovišti ještě více stáčí do spirály. Rostlina velice dobře větví a ochotně květe. ´Opstal 20´ vznikla mutací z CURLY RED, byla objevena Ronem van Opstalem z nizozemského Zundertu. Rostlinu prezentovala na veletrhu nizozemská firma Plantipp B. V. z IJsselsteinu.

Malus domestica ´Lureone´ (REDLOVE CIRCE)
´Lureone´ je jednou z odrůd ze skupiny jabloní Redlove® švýcarské společnosti Lubber. Nové výhony a listy tohoto kultivaru jsou zbarvené do červena. Na jaře vykvétá na rostlině velké množství růžových květů. ´Lureone´ se vyznačuje dlouhou dobou kvetení. Barva plodů, jenž dozrávají v polovině srpna, jsou tmavě červené barvy. Mají vysoký obsah cukru a kyselých látek. Zanedbatelná není ani jejich vůně – ovocná a svěží. Díky vysokému obsahu anthokyaninu je dužina krásně červeně probarvená. Plody jsou vhodné jak pro přímý konzum, tak i kuchyňské zpracování. Stromek plodí v zahradě druhým rokem po výsadbě. Kultivar byl vyšlechtěný Markusem Kobeltem ze švýcarského města Buchs. V roce 2010 byl pojmenován a v loňském roce uveden na trh společností Lubera AG.

Parthenocissus quinquefolia ´Yellow Wall´
Nový kultivar přísavníku má matné listy, které se na podzim zbarvují dožluta. Rostlina dorůstá délky deseti až dvaceti metrů. Díky úponkům a přísavným destičkám se rostlina velice dobře pne i po kluzkém povrchu. ´Yellow Wall´ je velice odolný a nenáročný, prospívá v běžné zahradní zemině. Dobře roste jak na slunečných, tak i polostinných lokalitách. Je vhodný k pokrytí plotů, zdí, budov, protihlukových bariér, pergol a treláží. Díky svému nádhernému podzimnímu vybarvení najde uplatnění při vytváření působivých podzimních kompozic. Kultivar byl vyšlechtěn Szczepanem Marczynskim v polském Pruszkovu. ´Yellow Wall´ byl pojmenován v roce 2010 a polskou firma Clematis Container Nurseries uveden na trh v roce 2011.

Sambucus nigra ´Eiffel1´ (BLACK TOWER)
Nevšední semenáč byl objeven ve výzkumném centru East malling recesech (EMR) ve Velké Británii při selekci odrůd ´Black Beauty´ a ´Black Lace´. Jedná se o kompaktní sloupovitou formu se silnými stonky. Tmavě červené lesklé listy jsou při rašení zelené, což vytváří na keři krásný kontrastný efekt. Stejně výrazné jsou i velké růžovobílé květy vonící po citrónech. Plody jsou fialkově černé barvy, mohu se používat k léčebným účelům. ´Eiffel1´ je pro vysokou dekorativní hodnotu a nenáročnost velice cenným dekorativním keřem. Je vhodný jak do malých zahrad, tak i k výsadbě do nádob. Uplatnění najde rovněž při výsadbách exkluzivních živých plotů. Na veletrhu byl tento neobyčejný kultivar, pojmenovaný v roce 2010, představen firmou Plantipp BV z IJsselsteinu.

Text Arnošt Jílek, Foto The Plantarium organization

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č.1/2012.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down