09.04.2012 | 04:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Školkaři byli za poznáním v zahraničí

Svaz školkařů ČR pořádá pro svoje členy pravidelně každý rok odborný zájezd do zahraničí. V roce 2010 se uskutečnil zájezd do severního Německa spojený s návštěvou výstavy RHODO v městě Westerstede a návštěvou vybraných školek v této oblasti.

Nemohla chybět návštěva věhlasné školky BRUNS Pflanzen-Export v lázeňském městečku Bad Zwischenahn, která je v současné době největší a nejlepší školka v Evropě. V této oblasti bylo pro školkaře mnoho k vidění. Jedná se o oblast, kde v minulosti vznikly díky ideálním půdním a klimatickým podmínkách stovky školek, které se úzce specializují na konkrétní produkci školkařského materiálu a obchodně pak příkladně spolupracují, takže jsou zde vytvořeny vynikající podmínky pro školkařskou činnost.

Na návštěvě u jižních sousedů
V letošním roce byl naplánován zájezd do zemí se zcela odlišným systémem školkařství. Zájezd byl čtyřdenní a bylo navštíveno Maďarsko, Rakousko a Slovinsko. První zastávka ve čtvrtek 2. června byla v maďarské školce Prenor v městě Szonbabathely. Jedná se o školku, která byla založena v roce 1949 v oblasti velmi vhodné pro školkaření. Tato školka je největší a nejznámější maďarskou školkou. V současné době hospodaří na ploše 250 ha, kde se ve volné půdě pěstuje základní sortiment, který se dodává ve větších velikostech. V sortimentu převládají jehličnany a na části ploch se pěstují alejové stromy, které jsou již v Maďarsku pěstovány tradičně. Přibližně na 12 ha se pěstují dřeviny v kontejnerech a sice o velikostech nádob od 3 až 120 litrů.
Co s týče odbytu, 60 % produkce je určeno na vývoz do 22 zemí Evropy, zbytek najde místo na domácím trhu. V blízkém okolí jsme navštívili další menší školky, které většinou založili po politických změnách před dvaceti lety bývalí zaměstnanci firmy Prenor. Jednalo se o vzorně vedené firmy, díky používané chemii, téměř bez plevele. V pěstovaném sortimentu převládaly kultivary stříbrných smrků, avšak dominantou byla Thuja occidentalis ´Smaragd´ v nepřeberném množství, snad ve všech velikostech od 30–40 až po 275–300 cm, pěstované převážně ve volné půdě a ve vynikající kvalitě.

Pro spokojenost zákazníka
Z Maďarska se zájezd přesunul do Rakouska, které patřilo v minulosti pro české školkaře k výrazným obchodním partnerům. Zde jsme v pátek navštívili celkem čtyři doporučené školky. První zastávka byla ve firmě Höfler v městečku Puch bei Weiz. V zahradním centru firmy nás uvítal pan Höfler senior, který nás seznámil s historií firmy. Ta se ve velké míře podobá všem ostatním. Školky vznikly na selských farmách, které začaly s produkcí ovocných stromků, ke kterým byly později založeny ovocné plantáže. Nyní firma provozuje originální zahradní centrum, které se nachází na svahu a je uspořádáno tak, že rostliny jsou vystaveny v různých seskupeních jako v zahradě a návštěvník. V bývalé hospodářské budově je pokladna a doplňkový prodej zahrádkářských potřeb pro zahrádkáře. Firma dříve provozovala jabloňové plantáže, které nyní pronajala cizím producentům. Vedle zahradního centra provozuje Höfler sadovnické realizace a údržbu zeleně.

Text a foto Ing. Jiří Veleba

předseda Svazu školkařů ČR

Celý text článku najdete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 10/2011

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down