17.02.2022 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Školka s tradicí má novou koncepci

Školky Litomyšl spol. s r. o. se pyšní více než šedesátiletou historií, ale zahradnická firma nepřestává hledět do budoucna. Vedle velkoobchodního prodeje profesionálům nabízí zákazníkům maloobchodně již třetím rokem široký sortiment okrasných a ovocných rostlin ve svém moderním zahradním centru Floreum.

Na jaře roku 2017 společnost Školky Litomyšl změnila majitele, vlastníkem se stal Tomáš Brýdl. S novým ekonomickým vedením přišla i nová koncepce, která klade důraz na maloobchod. Původní prodejna spolu s nejstaršími skleníky z 50. let 20. století byla kompletně zbourána. V krátkém čase se poté podařilo vystavět moderní zahradní centrum Floreum v podobě Venlo skleníku na ploše přesahující 1000 m2 a nových kontejneroven na ploše kolem 4000 m2. Pro maloobchod zákazníkům připravují vedle sezónního zboží také širokou nabídku rostlin strukturovanou od jehličnatých půdopokryvných keřů, přes drobné ovoce, listnaté živé ploty, vřesovištní rostliny, po ovocné stromy a listnaté i jehličnaté stromy. Vedle klasického školkařského materiálu vzrostl podíl doplňkového zboží pro zahradníky. Vizí Školek Litomyšl je lokální působnost od Orlických hor až po Vysočinu. Podle Ing. Daniela Bílka, vedoucího výrobního úseku školek, je současný tlak na maloobchod nesrovnatelně větší. Školky zůstaly výměrou zhruba stejné, stále obhospodařují kolem 80 ha a velkoobchod tvoří zhruba dvě třetiny zisku. Došlo ale k ekonomickému oddělení maloobchodu a vznikla nová dceřiná firma Floreum s. r. o., která zajišťuje financování a vedení nového zahradního centra.

Další změnou v nové éře školek bylo ponížení výroby včetně vlastní sadby mladého materiálu. „Začali jsme ji z větší části nakupovat, v současnosti ale přemýšlíme o návratu k původní výrobě,“ vysvětlil Ing. Bílek. Některé druhy rostlin, například borůvky a vřesovištní druhy si řízkují stále sami. V objemu výroby se podle Ing. Bílka dostávají na stejná čísla jako v roce 2017. „Bylo to takové zhoupnutí, kdy jsme se po změně majitele zpočátku soustředili více na maloobchod a nyní se přibližujeme zpět k původním objemům produkce,“ podotkl. V roce 2021 bohužel chyběla sadba v celém školkařském sektoru. Pro rok 2022 plánují vystavět nový pěstební fóliovník a kontejnerovnu pro trvalky. Změnou projde do budoucna i ukázková zahrada, z níž plánují školky vytvořit volnočasový prostor pro obyvatele Litomyšle.*

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 2/2022 s tématem měsíce Květinářství a školkařství.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down