Školka ovocných stromů ve Mcelích na Nymbursku ročně prodá 100 000 stromů

V ovocné školce Kalvoda ve Mcelích na Nymbursku loni vypěstovali zhruba 100 000 ovocných stromů. Podobné množství už mají na 19 hektarech půdy zasazeno i letos. Zákazníci koupili na podzim 90 procent loni vypěstovaných stromů, zbytek se doprodá v letošním jarním prodeji, který trvá do poloviny dubna. Nejpozději za měsíc čeká zaměstnance školky nejvíc práce, letos se zřejmě zapojí i uprchlíci z Ukrajiny. Řekl to majitel Školky Kalvoda Jiří Novák.

"Všechno je naše produkce, stromky máme od sazenic. Nakoupíme pouze podnože a pak stromy očkujeme a dopěstováváme pro výsadbu. Největšími zákazníky jsou obchodní centra, zahradnictví a sady," uvedl Novák. V době covidové pandemie zůstala školka otevřená, zákazníků je podle Nováka stále zhruba stejně. Lidé si jezdí kupovat stromy a růže do Mcel z celého Česka, stálí zákazníci jsou ale i ze Slovenska a Rakouska. Podle Nováka je největší zájem o švestky, ryngle a meruňky. Stromy prodává průměrně za 200 korun, nabízí přes 100 odrůd. Ceny mírně zvyšuje před každou podzimní sezonou, letos bude kvůli zvýšení provozních nákladů nárůst zřejmě mírně vyšší než v předchozích letech.

Jedna z nejstarších školek v Česku má pět stálých zaměstnanců a pět brigádníků, kterých je v podzimní sezoně až čtyřikrát víc. Mezi brigádníky měl Ukrajince už před ruskou invazí na Ukrajinu, nyní se chystá dát práci i těm nově příchozím. Ve Mcelích, kde žije necelých 400 obyvatel, už se zaregistrovalo přes 20 ukrajinských běženců. Pomohou v největším náporu. "Tak za měsíc začnou stromky překotně růst z oček a musí se čistit, aby nevyrostla větvička. Tohle nás čeká tak do půlky června a pak se ještě nezastavíme na podzim, kdy jsou zhruba tři týdny na to nachystat všechno z pole na prodej," doplnil Novák.

Jiří Novák školku vlastní od roku 2009. Je vnukem zakladatele firmy, který mcelské školky založil v roce 1935. V roce 1953 byly školky zrušeny a znovu obnoveny v roce 1960, kdy se podnik s výměrou 35 hektarů, 40 zaměstnanci a půl milionem vypěstovaných stromů ročně stal druhou největší školkou v Česku. Novák věří, že rodinnou firmu by jednou mohl převzít jeho syn, který studuje zahradnickou školu v Mělníce.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down