14.01.2023 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Škody na životním prostředí kvůli válce Kyjev odhaduje na 46 miliard dolarů

Ruská invaze způsobila na ukrajinském životním prostředí škody v hodnotě 46 miliard dolarů (přes bilion korun), odhaduje ukrajinské ministerstvo životního prostředí. Vyplacení této částky v plné výši chce Kyjev podle listu Ukrajinska pravda na Moskvě vymáhat.

"Hlavní podíl na vyčíslených ztrátách představuje znečištění ovzduší – 27 miliard dolarů (598 miliard korun)," uvedl ukrajinský ministr životního prostředí Ruslan Strilec, podle kterého se v důsledku ruského válčení dostalo do ovzduší více než 42 milionů tun skleníkových plynů. To lze srovnat s ročními emisemi Bulharska, dodal ministr.

Hlavními příčinami znečištění ovzduší jsou podle Strilce lesní požáry a útoky ruské armády na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Rusko na Ukrajinu zaútočilo loni 24. února, od začátku loňského října se pak Ukrajinci potýkají se vzdušnými údery cílenými na města a kritickou infrastrukturu. V zimních měsících to provázejí výpadky elektřiny, tepla i vody.

Válčení zničilo bezmála třetinu ukrajinských lesů, odhaduje ukrajinské ministerstvo životního prostředí, podle kterého oheň spálil nejméně 23 300 hektarů. Škody v odhadované hodnotě 18 miliard dolarů (téměř 400 miliard korun) ruská agrese napáchala také na půdě.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down