21.07.2005 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sklizeň ovoce bude letos asi nízká

Letošní úroda ovoce v intenzivních sadech bude z důvodu silných dubnových mrazů zřejmě nejnižší za posledních sedm let. Celkem pěstitelé podle odhadů z poloviny června čekají sklizeň 147 000 tun ovoce, což představuje meziroční propad o 27 procent.

U jablek jako hlavního ovocného druhu ovocnáři čekají pokles úrody o 27 procent. Méně jablek se naposledy v českých sadech sklidilo v roce 1996, tedy před devíti lety. Někteří ovocnáři v mrazy nejvíce postižených oblastech, například v severních Čechách, by se letos mohli dostat dokonce i do existenčních potíží. Dubnové poškození květů mrazy bylo podle tajemníka Ovocnářské unie ČR největší za posledních 20 let. Nižší sklizeň se čeká v celé Evropě. Větší poptávka a ceny se dají letos čekat u moštových jablek, protože i úroda v zahrádkách a alejích u cest bude letos slabá. Oproti minulým letům je však u jablek zatím velmi nízké poškození plodů kroupami i různými chorobami.
Před prodejní sezónou 2005/2006 by se mohlo podařit naskladnit kolem 40 000 tun kvalitních konzumních jablek, což by bylo na dolní hranici zásob minulých let. Z dalších ovocných druhů se letos čeká největší propad sklizně u meruněk, a to o 51 procent na 3140 tun. Sklizeň třešní by měla meziročně klesnout o 46 procent na 1325 tun. Pokles sklizně od 14 do 20 procent se čeká u švestek, rybízu, višní a hrušek. Ovocné sady se v Česku rozkládají na ploše 17 529 hektarů. Z nich nejvíce zabírají jabloně, a to 9079 hektarů. Na druhém místě jsou s 1960 hektary višně. Finanční hodnota ovoce sklizeného v českých sadech se každoročně pohybuje nad jednou miliardou korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down