16.09.2011 | 04:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sklizeň ovoce bude historicky nejnižší

Odhady sklizně ovoce k 15.6.2011, které byly zpracovány Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským (ÚKZÚZ) Brno, ukazují, že letošní sklizeň bude zřejmě historicky nejnižší. Letošní sklizeň se předpokládá ve výší 86 000 tun ovoce, z toho by mělo být 66 000 tun jablek.

Jedná se o nejnižší sklizeň ovoce a jablek od roku 1984, od doby kdy jsou k dispozici údaje o sklizni v intenzivních sadech. Podle řady pamětníků jde o jednu z nejnižších sklizní za padesát let.

Silný mráz
Jediným důvodem takto nízké sklizně byla ve dnech 4. až 6. května 2011 vlna pozdních jarních mrazů, která zasáhla většinu území České republiky. Teploty ve dvou metrech nad zemí se pohybovaly v pěstitelských oblastech nejčastěji od –2 °C do –5 °C. Na řadě míst došlo k poklesu teplot do záporných hodnot již ve večerních hodinách a sady byly vystaveny působení mrazu i deset hodin. Následně, po východu slunce, došlo k velmi prudkému oteplení. Tato situace se s různou intenzitou opakovala po tři dny. Jabloně se nacházely ve stadiu plného květu až dokvétání podle oblastí a odrůdy, jahody byly na počátku květu, ostatní ovocné druhy byly již odkvetlé. Ovocné stromy byly v nejcitlivějším období, kdy i krátkodobé působení teplot pod bodem mrazu může způsobit vážné škody. Zásadním problémem bylo to, že šlo svým charakterem o zimní mráz, nikoliv jen přízemní mráz, který bývá v první polovině května častým jevem, ale nezpůsobuje tak závažné škody. Velkým problémem bylo plošné působení mrazu na většině území republiky. Mrazy tak zasáhly i jabloně, které jsou za jiných okolností proti mrazům nejodolnější ze všech u nás pěstovaných ovocných druhů. Právě jabloně jsou u většiny ovocnářských podniků stabilizační plodinou, která tvoří základ produkce. Z těchto důvodů je právě citelné poškození ploch jabloní vážným problémem zasahujícím do existence podniků.

Vysoké škody
Velmi silně bylo poškozeno na 6 400 ha sadů, kde bude úroda minimální nebo vůbec žádná. Nejvíce je na úrodě ovoce poškozen jahodník a rybízy. U meruněk (severní Čechy) a jahodníku jsou mrazem poškozeny i porosty. Vážné hospodářské škody jsou i na úrodě jablek, kde je silně poškozena více než třetina ploch. Část plodů, zejména u jádrovin, které se po mrazech vyvíjejí dál, začíná praskat, deformovat se, nebo mít různá poškození slupky. Toto ovoce bude určeno pouze na zpracování za výrazně nižší cenu.
Podle prvních odhadů je jasné, že škody na ovoci dosáhnou hodnoty více než půl miliardy korun. Uvedená ztráta bude mít vážný dopad do ekonomiky ovocnářských podniků. Budou omezeny plánované investice, řada podniků již propouští zaměstnance a výrazně omezuje veškeré výdaje.

Text Ing. Martin Ludvík, předseda Ovocnářské unie ČR

Celý text článku naleznete v tištěné verzsi časopisu Zahradnictví č. 9/2011.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down