31.05.2021 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sklizeň jahod má kvůli chladnému počasí 20 dní zpoždění

Letošní samosběry jahod ve Lhotě pod Libčany na Královéhradecku budou mít kvůli chladnému počasí zpoždění přibližně 20 dní. Zatímco v minulých letech sklizeň jahod v regionu obvykle začínala na přelomu května a června, letos by se mohlo začít ve třetí dekádě června. Řekl to dnes předseda Agrodružstva Lhota pod Libčany Pavel Veselý. Družstvo má celkem vysázeno šest hektarů jahod, z toho v plodnosti k samosběru jich letos budou asi tři hektary.

"Jahody jsou nyní v plném květu, noční teploty nejsou nijak vysoké," uvedl Veselý. Předpokládá, že jahody se budou sklízet i v červenci, což v minulosti nebylo. Zájem lidí o samosběr byl loni velmi vysoký a i letos družstvo předpokládá velký zájem sběračů. "Lidé se již ptají, kdy se začne. Informace o zahájení samosběru budou na našich webových stránkách," řekl Veselý.

Kvůli velkému zájmu družstvo předpokládá, že všechny jahody nechá sklidit formou samosběru a sklizeň pro prodej v tržnici v Hradci Králové či v obchodech dělat nebude. Ceny družstvo zatím nestanovilo, loni v samosběru účtovalo 50 korun za kilogram.

Výjimečně chladné jaro podle Veselého sice zpozdilo jahody, ale velmi prospělo obilninám zasetým na podzim. "Porosty ozimů byly založeny pozdě a čekalo se že budou špatné. Opak je pravdou. Porosty vypadají moc pěkně, měly čas na vyživení odnoží, nedošlo kvůli vysokým teplotám k redukci odnoží," uvedl Veselý.

Agrodružstvo Lhota pod Libčany hospodaří na výměře 2780 hektarů orné půdy a 130 hektarů luk. V rostlinné výrobě se zaměřuje na pěstování pšenice, ječmene ozimého a jarního a žita. Dále družstvo pěstuje i mák, řepku, cukrovku, brambory. Ze speciálních plodin pěstuje čekanku.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down