28.10.2004 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sklizeň jablek v EU bude podprůměrná

Podle odhadu by se mělo letos v zemích Evropské unie sklidit 10,294 miliónu tun jablek. Předpokládaná sklizeň bude o 3 % vyšší než byla loňská a přibližně 3 % nižší než je průměr posledních pěti let. Ve starých členských zemích EU-15 předpokládají sklizeň jablek ve výši 6,88 miliónu tun, což je meziročně o 4 % více, ale ve srovnání s pětiletým průměrem je to o 6 % méně.

Je třeba připomenout, že loňská sklizeň jablek byla nejnižší za posledních dvanáct let. EU-15 tak očekává již třetí rok po sobě podprůměrnou sklizeň, která nepřekročí hranici 7 miliónů tun jablek. V roce 2000 se sklidilo například 8,16 mil. tun. Důvody, které jsou uváděny pro nižší úrodu jsou zejména sucho v některých oblastech, ale také horší opylení a nepříznivé počasí v době květu.
V nových členských státech EU se předpokládá celková sklizeň ve výši 3,42 mil. tun a to je na úrovni sklizně roku 2003 a o 4 % nad průměrem posledních pěti let.
Největší propad sklizně hlásí Španělsko a pobalstké státy. Největší nárůst sklizně předpokládá Řecko a Slovensko. Z největších pěstitelských zemí se předpokládá průměrná sklizeň v Itálii, podprůměrná ve Francii a vyšší bude i v Polsku. Polští odborníci však připouští, že předpoklad sklizně jablek v Polsku je velmi relativní a to zejména kvůli silným výskytům strupovitosti a tak nyní není jasné, jaké množství jablek se nakonec sklidí.
Odrůdová skladba jablek je rozpracována jen ve starých členských státech EU-15. Podle jednotlivých odrůd se předpokládá největší pokles u odrůdy ´Golden Delicious´. Té by se mělo sklidit 2,25 mil. tun, což je o 100 tisíc tun méně než v loňském slabém roce, proti průměru posledních pěti let bude propad ve sklizni téměř 400 tisíc tun. Odborníci mluví o renesanci této odrůdy a předpokládají vyšší prodejní ceny, které podpoří předpoklad nízké letošní nabídka této odrůdy z jižní Afriky. Největšího vzestupu u odrůd dosáhla odrůda ´Gala´, která se tak stává poprvé letos po hlavní odrůdě ´Golden Delicious´ druhou odrůdou co do objemu sklizně a přeskočila tak produkci skupiny ´Jonagold´ včetně mutací. Vyšší sklizeň se předpokládá také u odrůd ´Braeburn´, ´Morgenduft´, ´Fuji´ a ´Elstar´ a naopak nižší bude u ´Coxova Reneta´, ´Idared´ a ´Jonagold´.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down