11.11.2004 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sklizeň hroznů na Znojemsku se chýlí ke konci

Vinobraní na Znojemsku vrcholí a pokud zůstane počasí na dosavadní úrovni, skončí sklizeň hroznů v pátek. Znovín Znojmo jako největší zpracovatel v regionu letos nakoupí kolem 3000 tun hroznů a dnes začal sklízet i ve "vlajkové" vinici Šobes. Průměrná cukernatost je kolem 18 stupňů, tedy na úrovni poměrně kvalitních ročníků 2002.

Zdravotní stav hroznů je podle něj velmi dobrý, nic nezačalo hnít. Kvůli vlhku a obavám z praskání bobulí ale podnik nebude letos dělat ledová vína, ale o to více se bude věnovat slámovým. Na tuto lahůdku, která vyžaduje postupné vysychání hroznů nejlépe na slámě ve slabém proudu vzduchu, sbírá firma Rulandské šedé. Kvůli špatnému počasí se nepodaří ani výroba nové kategorie vín, takzvaného výběru z cibéb.
Mladá vína z letošní sklizně chtějí představit v Brně hned tři velcí moravští výrobci. Při tradiční akci Moravavíno Nouveau zájemci ochutnají nejčerstvější výrobky Znovínu, Vína Mikulov a Vinných sklepů Valtice.
Znojemská podoblast patří mezi největší na Moravě. Podle soupisu Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského má téměř 3450 hektarů registrovaných vinic. Hrozny zde pěstuje asi 1100 vinohradníků. Celková plocha vinic letos k 6. srpnu v celé zemi dosáhla podle odborných sčítání 18.666 hektarů.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down