06.12.2004 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sklízeč pastináku

Sklízeč Selectall 1600P firmy Everett Bros Engineering je přívěsný za traktorem. Poskytuje místo až 10 pracovníkům u přebíracího stolu. Největší podíl na konstrukci hlavních uzlů má však firma Tompsett Burgess Growers, jeden z největších producentů sklízečů mrkve a pastináku.

Vyorávací radlice je 180 cm široká. Je vybavena vyrovnávacím mechanismem, který udržuje sklízený produkt v rovnoměrné vrstvě jak na radlici, tak i na čistícím stole při práci na svahu. Kola sklízeče jsou poháněna od traktoru. Mají silové řízení a natáčejí se tak, aby sledovala koleje traktoru. Poloha vykládacího dopravníku je stavitelná a zaručuje nízkou výšku pádu kořenů a tím i jejich menší poškozování. V normálních podmínkách na sklízeči u přebíracího stolu pracuje 6 pracovníků, ale v obtížných sklizňových podmínkách je zde místo i pro 10 pracovníků. Tito pracovníci jsou chráněni před nepohodou plachtou a ohřívačem vzduchu. Na sklízeči je rovněž přenosný generátor pro osvětlení stroje. Jedním ze specifických rysů stroje je možnost volby pozitivní nebo negativní selekce. V příznivých sklizňových podmínkách se odstraňují kameny, hroudy a nekvalitní kořeny a ponechávají se kvalitní kořeny pro supermarkety. V opačném případě, v obtížných podmínkách je snadnější vybírat kvalitní kořeny a dávat je na další dopravník a nechat nekvalitní a příměsi na stole ve stroji. V tom případě se stlačením tlačítka hydraulicky přestaví dopravníky stroje, aby příměsi padaly na zem a kvalitní mrkev na vynášecí dopravník a do přepravních prostředků.
Bylo zjištěno, že odstranění nečistot a příměsí z kořenů, manipulace s nimi a dovezení do skladu stojí 10 GBP/t. To tvrdí (a může to tvrdit) pan Arthur Gunn, manažer společnosti Tompsett Burgess Growers, která pěstuje pastinák na ploše 325 ha v East Anglia. Od července do dubna dodává pastinák do supermarketů, pak přesouvá stroj do Španělska a vyplňuje zbývající měsíce z polí, které tam má pronajaty. Sklízeč kromě odstraňování příměsí rovněž šetrněji nakládá se sklízeným produktem. Cena stroje je 150 000 GB.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down