10.02.2022 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Skleníky v Květné zahradě v Kroměříži znovu zdobí desítky rozkvetlých kamélií

Skleníky v Květné zahradě v Kroměříži, která je památkou UNESCO, po roce znovu zdobí desítky rozkvetlých kamélií. Od soboty si je budou moci návštěvníci prohlédnout díky tradiční výstavě, loni se kvůli opatřením proti šíření koronaviru neuskutečnila. Kromě kamélií nyní ve sklenících kvetou i azalky a další rostliny včetně vzácné wolemie vznešené pocházející z Austrálie, řekla Lenka Křesadlová z Metodického centra zahradní kultury v Kroměříži.

Z roku 1920 podle ní pochází první ucelený seznam rostlin, které zahradníci ve sklenících Květné zahrady pěstují. O kamélie však v Kroměříži pečovali už dříve. Nejstarší kamélie ve sklenících jsou podle Křesadlové až 150 let staré. "Teď jsou v květu nejstarší exempláře. Jsou úplně obsypané květy, většinou v bílé, růžové a červené barvě. Mladší exempláře jsou v květu jenom zčásti, vykvetou v průběhu výstavy, takže se vyplatí k nám vrátit a přijít se podívat třeba v několika vlnách, protože kamélie budou postupně nakvétat," řekla Křesadlová.

Základ kroměřížské sbírky tvoří soubor 40 původních kamélií, čtvrtina je přes pět metrů vysoká. Celkový počet kamélií v expozicích obou skleníků čítá kolem stovky rostlin, část je přivezena ze zámku Rájec nad Svitavou na Blanensku. Aby kamélie kvetly, musejí mít vhodné podmínky a citlivou péči. "Kamélie potřebuje v zimě správnou teplotu a dostatečnou zálivku měkkou vodou. Vyžaduje optimální světelné podmínky, ale ne přímé slunce. To platí i v létě, kdy také potřebuje přistínění a letnění, to už rostliny nemohou být vevnitř," uvedla zahradní architektka Pavla Nedbalová.

Lidé v expozici po několika letech znovu uvidí postavy z komedie dell'arte a nově i sochu lovce, která pochází z doby založení zahrady v 17. století. Výstava bude otevřena do 13. března, denně od 9:00 do 16:00. Vstup na ni je součástí vstupného do Květné zahrady. "Chceme mít kamélie v karnevalové férii včetně akcí pro děti. Návštěvníci uvidí typické benátské masky, máme tady na pozadí nestárnoucí příběh Dámy s kaméliemi, který chceme připomenout návštěvníkům jak v obrazové, tak i zvukové podobě," uvedl kastelán zahrady Zdeněk Novák.

Dále se podle něj návštěvníci mohou těšit na floristické ukázky nejen kaméliových vazeb, program pro děti, ukázky práce studentů Střední školy řezbářské v Tovačově nebo setkání s kostýmovanými členy sdružení Biskupští manové z Kroměříže. Zakoupit si bude možné i mladé rostliny kamélií s návodem k pěstování a suvenýry. Lidé budou moci vyrazit také na nedělní komentované prohlídky.

Kamélie se v minulosti na českém území pěstovaly především ve šlechtických sídlech. Pocházejí z Japonska a Číny, jejich květy člověka okouzlovaly už před tisíci lety. Kamélie je dlouhověká a v tuzemsku rozkvétá každou zimu. V Kroměříži má pěstování kamélií tradici spadající do druhé poloviny 19. století.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down