03.02.2011 | 04:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Široká nabídka okrasných výpěstků

Zhruba na polovině cesty mezi Kutnou Horou a Pardubicemi v obci Zdechovice funguje již více než 150 let Schuchovo zahradnictví. V současné době nabízí výpěstky okrasných listnatých i jehličnatých dřevin a sadovnické realizace pro soukromníky i firmy.

Novodobá historie školky na úpatí Železných hor se vztahuje k roku 1990. Tehdy se současní majitelé otec Josef a syn Pavel Schuchovi pustili do budování okrasné školky a navázali tak na dlouhodobou zahradnickou tradici. .

Patnáct let provozu
Po založení společnosti v roce 1991 následovala obnova zanedbaných ploch a odstranění zchátralých skleníků. Plochu původních 1,2 hektaru postupně rozšířili na 11 hektarů. Více než jejich polovinu zaujímá pěstování vzrostlých solitérních dřevin s balem, o zbývající plochy se dělí kontejnerovna, fóliovníky a manipulační plochy.
Nakoupit zde mohou především profesionálové, ale jak říká Pavel Schuch, všichni zákazníci jsou vítáni. Maloobchodní prodej však stojí mnoho času a při pohybu nepovolaných osob po školce by mohlo dojít i k úrazu. Z těchto důvodů tedy v poslední době uvažují o otevření maloobchodní prodejny.

Mnoho okrasných dřevin
V nabídce figuruje velmi mnoho jehličnatých a listnatých okrasných dřevin mnoha forem a kultivarů. Každého uspokojí např. nabídka pokryvných růží. Menší je výběr u vřesovištních rostlin, kde nabízí japonské azalky a vřesy. V současné době nejsou v nabídce žádné trvalky.
Největší množství dřevin množí řízkováním. Specialitou místních školek je však široký sortiment roubovaných dřevin, především magnólií, vrb, bříz, okrasných třešní a buků. Ročně jich takto namnoží na 130 tisíc kusů. Pro roubování využívají dva termíny – konec léta (přelom srpna a září) a období zimních a jarních měsíců od ledna do dubna. Prvně zmiňovaný termín je ideální pro habry a buky, druhý vyhovuje dřevinám ostatním. Mnoho z využívaných podnoží nakupují od českých (Fagus, Picea Pinus) a zahraničních producentů (Ginkgo, Liriodendron, Liquidambar). Sami produkují především podnože pro habry, vrby a břízy.

Široká nabídka buků
V mírném pásů je domovem zhruba deset druhů buků. Ve školkách Schuch se soustředí především na nejznámější Fagus sylvatica. Existuje asi 80 forem a kultivarů, v nabídce okrasných školek Schuch jich dohromady figuruje 25. Intenzivně zde však množí deset odrůd. Jak říká Ing. Pavel Schuch, různé formy buků mohou v našich podmínkách plnohodnotně nahradit působení dnes velmi oblíbených japonských javorů.
Mezi nabízenými kultivary zaujmou ty odvozené od kultivaru ´Dawyck´. Ten se vyznačuje přísně sloupovitým až úzce kuželovitým vzrůstem a dorůstá až 25 metrů. Výrazné jsou především jeho barevné kultivary – ´Dawyck Gold´ (listy na jaře a na podzim zlatožluté) či ´Dawyck Purple´ (listy purpurově hnědé). Stříhanými listy se vyznačují např. kultivary ´Laciniata´, Quercifolia´, zakrslá ´Mercedes´ či ´Chudenice´, drobnými a okrouhlými listy zase odrůdy ´Rotundifolia´ a pokroucenými listy zakrslý ´Greenwood´ či ´Crispa´. Drobným listem se vyznačuje kultivar ´Felderbach´. Mezi kultivary s barevnými listy figurují i ´Purpurea´, kaskádovitě převislý ´Purple Fountain´ nebo sloupovitý ´Rohan Obelisk´.
Většinu ze jmenovaných kultivarů mají ve školkách Schuch aktuálně k dispozici, a to v různém stáří a velikostech. Od nejmenších dvouletých roubovanců ve dvoulitrových kontejnerech po starší vzrostlé dřeviny s balem.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down