01.02.2005 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sinco končí s rajčaty

Firma Sinco Mělník, s. r. o., která obhospodařuje 2,2 ha skleníků pěstovala doposud kromě květin také rajčata. Ta byla pěstována hydroponicky po dobu šesti let na ploše 0,66 ha. Po letošku se však firma rozhodla s pěstováním rajčat skončit. Proč?

Letošní sezóna podobně jako ty předešlé byla zpočátku zcela standardní. Koncem roku 2003 bylo vyseto deset odrůd rajčat od čtyř dodavatelů. Výsadba sazenic do skleníku byla provedena na začátku února. Ještě před výsadbou byly rostliny ošetřeny přípravky Atonik a Polyram Combi. Koncem února byl do skleníku vysazen čmelák (Bombus terrestris). První kontrola Státní rostlinolékařské správy ze dne 22. 3. konstatovala, že porost je vyrovnaný a v dobrém zdravotním stavu.
Sklizeň, která začala v půlce dubna, probíhala také standardně jako každý rok.
Zhruba po měsíci, v druhé polovině května, však začal porost odcházet. Sklizeň byla definitivně ukončena na konci května.
Při další kontrole SRS ze dne 14. 6. zasychaly a odumíraly vrcholy již u 80 % rostlin.
Listy byly deformované a stáčely se směrem vzhůru. Byl tedy odebrán vzorek a zaslán k vyšetření do DIA Olomouc. Veškeré výsledky byly negativní. Nebyl potvrzen výskyt virózy, bakteriózy ani houbové choroby. Ani rozbor hydroponického roztoku neprokázal žádnou abnormalitu. Jeho složení se ostatně kontroluje pravidelně každých 14 dní, aby bylo možné upravit podle aktuálního složení recepturu. Konec porostu byl neodvratný a velmi rychlý. Na konci července bylo poškozeno již 100 % rostlin a také boční výhony, které obrážely začaly vždy zasychat.
V září, kdy byl porost již totálně odumřelý, doporučila SRS likvidaci rostlin z důvodu hrozby šíření neznámého patogena a následnou důkladnou desinfekci. A jak byl celý případ uzavřen? Příčina zjištěna nebyla. Státní rostlinolékařské správě stačilo zjištění, že se nejedná o známou virózu. Ztráta firmy dosáhla několika miliónů a vedení Sinca Mělník se rozhodlo v příštím roce neriskovat další finanční propad. K rozhodnutí jistě přispěla i výkupní cena rajčat, která stejně jako u ostatních druhů zeleniny v letošním roce znatelně poklesla. A jestli se opravdu nejedná o novou zatím neznámou chorobu, ukáže bohužel až čas.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down