20.05.2024 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sezonních pracovníků v ovocnářství bude letos potřeba o třetinu méně než loni

Zhruba o třetinu sezonních zaměstnanců méně než loni bude letos potřeba na sklizeň ovoce kvůli nízké úrodě způsobené dubnovými mrazy. Sezonní práce v ovocnářství vykonává každoročně zhruba 5000 pracovníků, převážně ze zahraničí, řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. V zemědělství však chybí pracovníci dlouhodobě, podle Ústavu zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI) přitom patří Česko v Evropě mezi země s nejnižším podílem pracovníků sektoru na celkové zaměstnanosti.

Kvůli dubnovým mrazům letos ovocnáři místo 138 000 tun ovoce sklidí asi 30 300 tun, řekl už dříve ministr zemědělství Marek Výborný. Ovocnářská unie proto předpokládá, že letos bude potřeba sezonních pracovníků v ovocnářství výrazně méně. Podle informací unie zaměstnaly pracovní agentury od začátku roku stovky lidí na řez stromů a nyní už i na první sklizeň jahod.

Chybí celoročně

Agrární analytik Petr Havel tvrdí, že by současná situace mohla pomoct s dlouhodobým nedostatkem pracovníků v zemědělství, převážně těch sezonních. Ti v Česku chybí už od roku 2004, kdy ČR vstoupila do Evropské unie, uvedl Havel. “Bylo třeba snižovat náklady na zemědělskou produkci vzhledem k vyšší konkurenci ze zemí EU. Zároveň vzrostla nabídka finančně lukrativnějších oborů,” řekl Havel. Nedostatek pracovníků v zemědělství je podle něj způsobený také tím, že lidé nechtějí dělat fyzicky náročnou práci za nízké mzdy, které se pohybují pod 80 procenty průměrné mzdy v ČR, která v roce 2023 dosáhla 43.341 korun. Průzkum Agrární komory ČR z loňského roku také ukázal, že 59,2 procenta podniků chybí pracovníci celoročně a 19 procent má problémy s najímáním lidí na sezonní práce. Na ty do Česka každoročně přijede zhruba 20 000 cizinců, uvádí komora. Průzkumu se zúčastnilo 174 zemědělských podniků. Úřad práce eviduje v kategorii kvalifikovaných pracovníků v zemědělství, lesnictví a rybářství k 30. dubnu letošního roku 3277 volných pracovních míst, což je 1,2 procenta ze všech volných pracovních míst. Z toho téměř polovinu tvoří zahradnické a pěstitelské profese.

Problém se zaměstnaností podle ÚZEI prohlubuje také věková struktura zemědělců. Největší podíl na ní mají v agrárním sektoru ČR dlouhodobě pracovníci ve věku 45 let a více, kteří tvoří zhruba 59 procent, uvedl náměstek ředitele pro vědu a výzkum ÚZEI Dan Král. Podle dat ministerstva zemědělství z roku 2022 činil celkový počet pracovníků v zemědělských podnicích v ČR 96 600, což byl podíl na celkové zaměstnanosti 1,9 procenta. ÚZEI uvádí, že v roce 2022 bylo v zemědělství v zemích Evropské unie zaměstnáno celkem 6,8 milionu osob, nižší podíl na celkové zaměstnanosti než ČR mají například Švédsko nebo Slovensko.

Zdroj: ČTK*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down