07.05.2023 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sezóna českého chřestu začala

Od soboty 6. května je v Zemědělském areálu v Hostíně u Vojkovic zahájen prodej českého chřestu. Na následující víkend jsou připraveny tradiční Chřestové slavnosti. Návštěvníci budou moci ochutnat chřestové speciality, projít se po chřestovém poli s odborným výkladem, akce bude doplněna o bohatý doprovodný program.

Chřestové a spolu s nimi i křenové slavnosti (viz projekt Mělnický křen) se letos uskuteční v sobotu 13. a v neděli 14.května 2023. Dobroty z obou těchto našich fantastických zelenin (a samozřejmě si je koupit domů) budete moci ochutnat po celé dva dny! Vedle toho bude k prodeji čerstvé pečivo, farmářská zelenina, pivo, víno a spoustu dalších pochutin.

Podrobný program slavností chřestu

Chřest lze v Hostíně nakoupit od 6. května každý den od 7 do 17 hodin včetně víkendů a svátků.

Český chřest byl tradičně ve světě pojmem a známkou té nejvyšší kvality. O mezinárodním věhlasu našeho „bílého zlata“ se přitom v jeho domovině téměř nevědělo – za Rakouska-Uherska mířil například běžně na císařský dvůr ve Vídni, do Německa či do Říma. Během První republiky se vyvážel i do Francie – svého času měl světoznámou pověst, které se vyrovnalo snad jen plzeňské pivo.

V současnosti putuje velká část naší produkce na stoly gurmánů v Holandsku a Německu, které patří mezi největší světové konzumenty. Skvělou zprávou je, že si tato “superpotravina” stále více nachází cestu nejen na stoly gurmánů a vyznavatelů zdravého životního stylu, ale i běžných rodin a domácností. Pro chřest, který je lidstvu známý několik tisíc let měly slabost nejen historické postavy jako egyptští faróni či Ludvík XIV. (ten měl na jeho pěstování zvláštní skleníky), ale i celebrity jako Sophie Lorenová, Britney Spear, Jessica Biel, Victoria Beckham či Matthew McConaughey. Bez chřestu se dnes neobejde ani žádná pořádná kuchařka těch nejlepších světových michelinských kuchařů: od Gordona Ramseyho přes Hestona Blumenthala až po Jamie Olivera. Ani v Čechách nechybí v těch nejprodávanějších kuchařkách Romana Vaňka, Dity Pecháčkové či Zdeňka Pohlreicha. Chřest nechybí nejen na slavnostních tabulích od Bílého domu po Kreml, ale ani na rodinných tabulích od Aše po Zlín.*

Zdroj: Český chřest

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down